Portál Wikileaks zveřejnil tajné dokumenty z Afghánistánu

Na internetu je zveřejněných 90 tisíc tajných dokumentů americké armády. Na své stránky je umístila internetová platforma Wikileaks. Jsou to zprávy o různých ozbrojených incidentech a zpravodajská hlášení z Afghánistánu. Jejich zveřejnění ale ostře odsoudil Bílý dům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánistán | Foto: Emanuel Macoun

„Ohrožuje to národní bezpečnost, životy Američanů i jejich spojenců,“ zní reakce Bílého domu. Z dokumentů mimo jiné vyplývá, že při vojenských akcích v Afghánistánu umírají civilisté častěji, než se světová veřejnost dozvídá. Nebo že Pákistán podle Američanů a jejich spojenců pomáhá Talibanu.

Wikileaks nejdřív před několika týdny poskytl celý soubor dokumentů americkému deníku New York Times, britskému Guardianu a německému Der Spiegel. Všechny tři listy přišly včera večer s obsáhlými články na vlastních webových stránkách. Rozhodly se proto poté, co Wikileaks zpřístupnil na internetu dokumenty všem, kdo o to mají zájem.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme