Portfolio komisaře pro rozšiřování EU patří Česku

Zástupce České republiky Štefan Füle získal portfolio eurokomisaře pro rozšíření. Definitivní rozhodnutí oznámil předseda Evropské komise José Barroso krátce po poledni. Podle diplomatů, které Český rozhlas oslovil, je to pro Čechy bezesporu úspěch, nicméně přiznávají, že o tento post nebyl příliš velký zájem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štefan Füle (vlevo) přebral jmenování do vlády od prezidenta Klause

Štefan Füle (vlevo) přebral jmenování do vlády od prezidenta Klause | Foto: Tomáš Adamec

Füle by měl dohlížet na přijímání nových členů do evropské sedmadvacítky. V příštích letech se počítá se vstupem Chorvatska a Islandu. Zisk portfolia pro rozšíření byl jednou z českých priorit. Tenhle post je v rámci Komise považován za jeden z významnějších.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štefan Füle hovořil o svém portfoliu v pořadu Svět o druhé.

"Spolu s agendou rozšíření mě Barroso požádal, abych se také zabýval politikou sousedskou. To znamená Východním partnerství, iniciativou, kterou rozběhla Česká republika během svého předsednictví. Je tam i Unie středomoří, takže záběr bude daleko širší," řekl v rádiu Česko Štefan Füle.

Praha je spokojená

Praha je se ziskem portfolia spokojená. Některé státy Unie jsou ale k rozšiřování bloku skeptické. V téhle souvislosti se často mluví o Turecku, jehož vstup odmítá především Francie. Česká velvyslankyně při Unii Milena Vicenová si ale nemyslí, že by měl mít Füle na postu komisaře nějaké velké spory s členskými státy.

"To bude úplně stejné, jako je to dosud. Budou státy, které rozšíření o Turecko podporují, a státy, které jsou zdrženlivé. To se nijak závratně nebude měnit. Řekla bych, že teď s ratifikací Lisabonské smlouvy bude nálada pro rozšíření trošku lepší," podotkla Vicenová.

Klíčové ekonomické rezorty Barroso přidělil komisařům z Finska, Francie a Španělska. Podle předsedy Komise bude jeho nový tým schopen jednat v těžkých dobách, které před Unií stojí - včetně dalšího postupu v hospodářské krizi.

"Tento tým v sobě spojuje zkušenost i nové myšlení. Máme evropský program a teď i evropské zástupce. Můj sbor je vyvážený z hlediska talentu, pohlaví i politické orientace. V Komisi je devět žen, z toho tři z nich budou místopředsedkyněmi," řekl Barroso.

Rozšiřování už není tolik aktuální

Kromě Čechů se o portfolio pro rozšiřování EU ucházeli ještě Švédové a Bulhaři. Švédská kandidátka Cecilia Malmströmová ale nakonec spíš preferovala post pro lidská práva.

"Dát například Bulharsku post pro rozšíření, když s rozšířením Unie o Bulharsko má sedmadvacítka velký problém, to by vypadalo dost paradoxně," shrnul zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda EK José Manuel Barroso o nových eurokomisařích.

V současné době už není rozšiřování Evropské unie tolik aktuální. Unie by se nyní mohla rozšířit ještě o Chorvatsko a o Island, pokud s tím Islanďané budou souhlasit v referendu. Do budoucna se mluví také o Turecku a zemích západního Balkánu.

Klíčové ekonomické resorty jsou rozděleny takto: Hospodářská soutěž pro Španěla Almuniu, hospodářské a měnové záležitosti pro Fina Rehna a komisařem pro vnitřní trh bude Francouz Barnier. Spokojení nemůžou být Slováci, protože Maroš Šefčovič má na starosti administrativu. Tohle zklamání mu Barroso osladil tím, že ho jmenoval jedním z místopředsedů Komise.

Novou Komisi teď ještě musí schválit Evropský parlament. Přitom se dost mluví o tom, že by europoslanci mohli řadě komisařů dělat problémy. Může se to týkat právě i Füleho, protože Evropská lidová strana, vůbec nejsilnější uskupení v Evropském parlamentu, se už nechala slyšet, že nechce v Evropské komisi osobnosti spojené s komunistickým režimem.

Samotnému předsedovi Evropské komise José Manuelovi Barrosovi komunistická minulost Štefana Füleho nevadí: "Jsem si naprosto jistý, že těmhle lidem záleží na Evropě a bezvýhradně respektují naše hodnoty. Tedy hodnoty svobody, demokracie a lidských práv. Jsem si proto úplně jistý, že Parlament jejich nominaci schválí."

Zpravodaj ČRo: Rozdělení bez překvapení, komise je vyvážená

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu při Evropské unii Pavel Novák v Radiofóru Českého rozhlasu 1 o rozdělení portfolií evropských komisařů

Zpravodaj Českého rozhlasu při Evropské unii Pavel Novák k rozdělení portfolií konstatoval, že se žádné velké překvapení nekonalo, shoduje se s tím, co předem prosakovalo z diplomatických kruhů.

Například, že boj s klimatickými změnami dostane na starosti dánská komisařka, když zanedlouho bude v Kodani celosvětová klimatická konference.

Na druhou stranu je podle zpravodaje Nováka překvapením, že rezort zemědělství povede komisař z Rumunska, protože se nedá říct, že právě rumunské zemědělství je tím výstavním v Evropě.

Drulák: Je to úspěch pro naší diplomacii

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Institutu pro mezinárodní otázky Petr Drulák ve zpravodajském souhrnu Radiožurnálu Stalo se dnes o postu komisaře za Česko

Podle ředitele Institutu pro mezinárodní otázky Petra Druláka je post komisaře pro rozšíření úspěchem pro českou diplomacii. Navíc je to jednou z mála věcí, na které se čeští politici shodnou.

Ve zpravodajském souhrnu Radiožurnálu Stalo se dnes podotkl, že v porovnání s funkcí dosavadního komisaře za Česko Vladimíra Špidly jde o významnější portfolio.

Nejbližším době úkolem českého eurokomisaře Štefana Füleho bude podle ředitele Institutu pro mezinárodní otázky případný vstup Chorvatska, pak Islandu. Další země nejsou v pětiletém výhledu Füleho mise.

Lukáš Vincourek, Ondřej Houska, Karolína Koubová, Alice Kottová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme