Oregonská guvernérka se s vládou dohodla na stažení jednotek z Portlandu. Má je nahradit státní policie

Americké federální síly, které se střetly s demonstranty v oregonském Portlandu, se podle tamní demokratické guvernérky Kate Brownové začnou z města postupně stahovat. Ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf uvedl, že plán vyjednaný s Brownovou počítá s „pevnou přítomností“ oregonské státní policie v centru města. Agentura Reuters však napsala, že složky v Portlandu zůstanou, dokud nebude zajištěno, že federální objekty nebudou opět napadeny.

Portland (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké federální ozbrojené síly v centru Portlandu.

Americké federální ozbrojené síly v centru Portlandu. | Foto: Caitlin Ochs | Zdroj: Reuters

Brownová uvedla, že se s vládou domluvila na postupném stažení federálních sil vyslaných k budově federálního soudu. „Ve čtvrtek všichni příslušníci Úřadu celní a hraniční ochrany a Úřadu pro imigraci a cla začnou opouštět centrum Portlandu a krátce nato začnou odjíždět domů,“ řekla.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost uvedlo, že přistoupilo na plán, podle kterého začnou oblasti kolem federálních budov chránit státní a místní strážci zákona. Ministr Wolf dále v prohlášení podotknul, že federální složky Portlandu zůstanou, dokud nebude ministerstvo ujištěno, že soud ani další federální objekty nebudou opět napadeny a že soud zůstane zabezpečený.

V Portlandu se konají protesty od květnové smrti černocha George Floyda, který zemřel v Minneapolisu při zatýkání bělošským policistou. Bezpečnostní jednotky spadající pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti byly do Portlandu vyslány začátkem měsíce na základě nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa o ochraně památníků a federálních budov, což však podle místních představitelů situaci ještě zhoršilo.

V pondělí ráno federální agenti na lidi shromážděné u budovy federálního soudu stříleli slzný plyn, zábleskové granáty a pepřové projektily. Trump v pondělním tweetu napsal, že portlandský federální majetek „by nepřežil jediný den“, kdyby federální agenti nebyli na místě.

Vyslání federálních složek do Portlandu v úterý obhajoval před právním výborem Sněmovny reprezentantů také ministr spravedlnosti William Barr. „Co se každou noc děje kolem soudu, nelze rozumně nazvat protestem, podle jakéhokoliv objektivního měřítka to je útok na vládu Spojených států,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme