BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Portoriko po necelém týdnu znovu změnilo guvernéra, v jeho čele nyní stanula ministryně spravedlnosti

Ani týden nevydržel ve funkci guvernéra Portorika bývalý zástupce tohoto ostrova v americkém Kongresu Pedro Pierluisi, který v pátek na pozici vystřídal Ricarda Rossellóa. Portorický nejvyšší soud ve středu jeho uvedení do úřadu prohlásil za protiústavní a o několik hodin později složila guvernérskou přísahu dosavadní ministryně spravedlnosti Wanda Vázquezová, informovala agentura AP.

San Juan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová guvernérka Portorika Wanda Vásqeuzová | Foto: Gabriella N. Baez | Zdroj: Reuters

V Portoriku pokračoval překotný politický vývoj, který rozpoutalo v polovině července zveřejnění vulgárních konverzací mezi Rossellóem a členy jeho administrativy. Následovaly masové protesty a rezignace Rossellóa a několika jeho předních spolupracovníků.

Bývalého guvernéra nahradil Pierluisi, který byl předtím jmenován ministrem zahraničí. Šéf diplomacie je podle portorické ústavy zástupcem guvernéra, a může jej v případě potřeby ve funkci nahradit.

Urážel ženy i menšiny. Odstupující portorický guvernér oznámil nástupce, protestující asi neuspokojí

Číst článek

Pierluisiho nominaci ale schválila pouze dolní komora portorického parlamentu, což posléze senát napadl soudní cestou. Nejvyšší soud rozhodl, že jmenování Pierluisiho ministrem zahraničí bez souhlasu horní komory parlamentu bylo protiústavní.

Guvernérskou přísahu poté na nejvyšším soudu složila Vázquezová, čímž teprve podruhé v historii stanula v čele Portorika žena. „Všichni jsme pocítili úzkost vyvolanou nestabilitou a nejistotou,“ uvedla následně v krátkém prohlášení vysílaném v televizi.

„Tváří v tvář této ohromné výzvě… činím krok kupředu s jediným zájmem, kterým je sloužit lidu… Je třeba poskytnout ostrovu stabilitu, jistotu trhům a zajistit prostředky na obnovu (po ničivém hurikánu),“ pokračovala Vázquezová.

Proti soudnímu rozhodnutí, které ji do funkce posunulo, se nelze odvolat. Bývalá ministryně spravedlnosti by nyní měla Portoriko dovést k dalším volbám, které jsou naplánované na příští rok. AP ale naznačuje, že ani druhé střídání na postu guvernéra v krátkém sledu nemusí situaci na ostrově uklidnit.

Očekávají se totiž další protesty, neboť mnozí Portoričané dali najevo, že Vázquezovou jako guvernérku nechtějí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme