Urážel ženy i menšiny. Odstupující portorický guvernér oznámil nástupce, protestující asi neuspokojí

Portorický guvernér Ricardo Rosselló oznámil, že odstupuje z funkce a že jeho následovníkem se stane někdejší zástupce ostrova v americkém Kongresu Pedro Pierluisi. Demonstranty, kteří donutili Rossellóa k rezignaci, ale tato výměna podle tiskových agentur pravděpodobně neuspokojí.

San Juan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ricardo Rosselló minulý týden řekl, že se rozhodl podat demisi v reakci na masové protesty, které vyvolal únik urážlivých konverzací, jež vedl se svými spolupracovníky | Zdroj: Reuters

Ricardo Rosselló minulý týden řekl, že se rozhodl podat demisi v reakci na masové protesty, které vyvolal únik urážlivých konverzací, jež vedl se svými spolupracovníky. V rozhovorech urážel ženy, opozici, sexuální menšiny, ale i oběti hurikánu Maria z roku 2017.

Čínský miliardář bez miliard. Místo nikaragujského průplavu je prašná silnice, místní na to stále doplácí

Číst článek

Například na adresu starostky San Juanu Carmen Yulínové Rosselló uvedl, že by ji nechal zastřelit. Se svými kolegy se také posmíval homosexualitě portorického zpěváka Rickyho Martina a newyorskou političku portorického původu Melissu Markovou-Viveritoovou označil za šlapku.

Na demonstrace proti guvernérovi ale obyvatele ostrovní země, která se chce stát plnohodnotným státem USA, přivedla i nespokojenost s všudypřítomnou korupcí a špatnou hospodářskou situací. Předloni předlužené Portoriko vyhlásilo platební neschopnost a požádalo o ochranu před věřiteli.

Schválení nominace

Dolní komora portorického parlamentu v pátek večer místního času (v noci na sobotu středoevropského času) poměrem 26 ku 21 hlasu schválila nominaci Pedra Pierluisiho na funkci ministra zahraničí. Šéf diplomacie je podle portorické ústavy zástupcem guvernéra, a může jej v případě potřeby ve funkci nahradit.

Dosavadní ministr zahraničí Luis Rivera Marí stejně jako Rosselló a řada dalších vysoce postavených portorických činitelů oznámil kvůli skandálu kolem uniklých konverzací, že na post rezignuje.

Krátce po hlasování dolní komory Rosselló sdělil, že v souladu se svým předchozím slibem podává demisi. Potvrdil také, že Pierluisi bude uveden do úřadu, aby dokončil jeho mandát. Termín inaugurace ale neupřesnil. Právní experti se navíc přou o to, zda Pierluisiho nemusí schválit také horní parlamentní komora.

Zatímco před několika dny se obyvatelé Portorika v ulicích radovali nad úspěchem demonstrací, které přiměly Rossella odstoupit, v pátek večer žádné nadšení nejevili.

„Lidé jsou znechucení vládou obecně, nejen Ricardem Rossellóem,“ prohlásila 24letá Janeline Avilaová. Další poukazovali na chaos, který na ostrově vládne. Stovky protestujících se vydaly k sídlu guvernéra, tloukly na bubny a zpívaly národní hymnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme