Portoriko se chce stát 51. státem USA, vyplývá to z referenda. Poslední slovo bude mít až Kongres

Portoričané by si přáli, aby na vlajku Spojených států přibyla další hvězda. V nedělním referendu se vyslovily pro připojení jejich země k USA jako jednoho ze států. Volební účast ale byla nízká a přání Portoričanů může splnit pouze americký Kongres.

Tento článek je více než rok starý.

San Juan / Portoriko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Portoriku protestují proti začlenění země do Spojených států.

Lidé v Portoriku protestují proti začlenění země do Spojených států. | Zdroj: Reuters

Podle předběžných výsledků pro začlenění do Spojených států hlasovalo téměř půl milionu lidí. 6700 voličů bylo pro nezávislost a 7600 pro volné přidružení. Portoriko není nezávislý ostrovní stát, ale jedno z pěti amerických teritorií.

Od roku 1952 je volně přidruženou zemí ke Spojeným státům. To znamená, že má svou vnitřní samosprávu i parlament, ale za obranu a zahraniční politiku odpovídá USA.

Obyvatelé 3,5milionového státu, který má rozlohu zhruba jako Jihočeský kraj, mají americké občanství, podléhají americkým federálním soudům, ale mimo jiné nemají ve Washingtonu své zastoupení - to by vycházelo na 2 senátory a 5 poslanců ve sněmovně reprezentantů. Účast v referendu ale byla nízká. Hlasovalo jen 23 procent registrovaných voličů.

Portoriko nesplácelo své závazky, tak vyhlásilo největší komunální bankrot v historii USA

Číst článek

Referendum prosadil portorický guvernér Ricardo Rosselló. Jeho země má totiž vážné finanční problémy, což je podle kritiků důvod, proč se chce Portoriko stát součástí unie. Kdyby Portoriko platilo federální daně, Washington by na nich podle odhadů amerických médií získal asi 2,5 miliardy dolarů. Opačným směrem by přitom mělo jít pětkrát víc- asi 12 miliard.

I proto jsou federální úřady k požadavku Portorika spíš skeptické. Minulý měsíc Portoriko navíc vyhlásilo největší komunální bankrot v historii Spojených států. To se stalo potom, co několik velkých věřitelů podalo na stát žalobu kvůli nesplácení závazků. Portoriko dluží věřitelům v přepočtu asi 1,7 bilionu korun. Kromě zadluženosti trápí Portoriko také chudoba a vysoká nezaměstnanost, která je na ostrově dvakrát vyšší, než je celoamerický průměr.

Referendum má ale jen poradní charakter. O případném povýšení Portorika z teritoria na jeden amerických států musí rozhodnout americký Kongres. A ten tomu moc nakloněn není. Částečně kvůli finančním nákladům, ale i dalším problémům, které ostrov má, například s infrastrukturou nebo korupcí. Portoričané z nich sice částečně viní právě Washington, nicméně přízeň republikánské většiny v Kongresu tím nezískají.

Ostatně - původně měly být v referendu dvě možnosti - plnohodnotný stát nebo nezávislost. Federální úřady si ale vynutily i třetí možnost - zachování současného stavu. Kritici si proto myslí, že je celé referendum jen vyhazováním peněz.

Na Portoriku se už konalo několik referend o připojení k USA. V tom posledním z roku 2012 Portoričané také ve většině hlasovali pro připojení, ale protože se ale vyskytlo téměř 500 tisíc prázdných hlasovacích lístků, americký Kongres rozhodl nebrat výsledky referenda v potaz.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme