Portugalci volí novou vládu, do pozice favorita se vrací premiér Coelho

Portugalci dnes vyberou novou vládu. Od deváté hodiny ranní do osmé hodiny večer budou volit 230 poslanců. Po letech tvrdých rozpočtových škrtů byla dlouho jasným favoritem opoziční Socialistická strana. V posledních měsících se ale do hry o funkci premiéra vrací současný ministerský předseda Pedro Passos Coelho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portugalsko má za sebou pod vedením Passose Coelha čtyři roky politické stability a poprvé od roku 1974, kdy se země vrátila k demokracii, vydržela vládní koalice po celé čtyři roky | Foto: Wikimedia Commons, CC BY 2.0, European People's Party

Hlavním tématem letošních voleb je právě hospodářské zotavení země.

„Máme pořád stejnou strategii, protože je správná. Lidé tomu rozumějí, i ti, kdo pořád nemají práci nebo ti, jejichž příjmy se zatím nezvedly. Vidí, že země se ekonomicky po všech stránkách zvedá," uvedl premiér Coelho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Portugalští voliči rozhodnou o tom, jestli země bude pokračovat v tvrdých hospodářských reformách

Ten krátce po nástupu k moci bezprecedentně zvýšil daně a pod tvrdými podmínkami mezinárodních věřitelů v zemi zavedl rázné hospodářské reformy, které vedly k masovým demonstracím a dokonce i generální stávce.

Jak dokládají slova rybářky Alexandry, na mnohé lidi tyto reformy tvrdě dopadly. „Je to těžké, musela jsem měnit zaměstnání, abych měla dostatek peněz, ale myslím, že bude líp.“

Tvrdé reformy však přinesly úspěch a země loni v květnu opustila záchranný program. Nezaměstnanost od té doby postupně klesá a letos se pohybuje převážně mezi 12 a 13 procenty.

Nejhorší je ale mezi mladými lidmi, z nichž je bez práce skoro každý třetí.

„Chceme a doufáme, že se to v naší zemi zlepší a že bude víc příležitostí sehnat práci. Nejen v Portugalsku, ale i v zahraničí. Nejraději bych tu zůstala, ale když tu nebudou příležitosti, půjdu do ciziny," říká studentka Joana.

Jestli zemi povedou Socialisté, nebo středo-pravé Portugalsko vpřed, budou voliči rozhodovat do osmé hodiny večer.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme