Portugalská vládní koalice vyhrála volby, přišla ale o většinu

Volby v Portugalsku vyhrála vládní středo-pravicová aliance premiéra Pedra Passose Coelha s 39 procenty hlasů. Vyplývá to z průběžných výsledků po sečtení více než 90 procent hlasů. Druzí socialisté zaostávají o sedm procentních bodů a jejich lídr Antonio Costa už uznal porážku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portugalský premiér Pedro Passos Coelho | Zdroj: Reuters

„Socialistická strana nedosáhla cílů, které si vytyčila, a já za to nesu plnou politickou i osobní odpovědnost," prohlásil předseda Socialistické strany Antonio Costa před svými spolustraníky v Lisabonu.

Dodal ale, že z čela strany neodejde a že nebude bránit tomu, aby dosavadní vládní koalice vytvořila menšinovou vládu.

Současný premiér Pedro Coelho přišel o parlamentní většinu a bude muset hledat koaličního partnera. Pokud by se mu to podařilo, stal by se prvním premiérem země eurozóny, který svou zemi provedl úsporným záchranným programem a byl znovu zvolen.

Překvapením letošních voleb je zisk 9,1 procenta marxistického Levicového bloku. Ten předstihl i Koalici demokratické jednoty složenou z komunistů a zelených, která získala zhruba 7,4 procenta hlasů.

Hlavním tématem bylo hospodářské zotavení země. Jednapadesátiletý portugalský premiér Coelho bezprecedentně zvýšil daně a pod tvrdými podmínkami mezinárodních věřitelů v zemi zavedl rázné hospodářské reformy.

Přesto si udržel důvěru velké části obyvatel. Jeho hlavním argumentem v předvolební kampani bylo to, že se úsporné kroky vyplatily a vedou k ekonomickému oživení.

ČRo, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme