Portugalsko se vrátilo do stavu nouze. Před očkovacím centrem jsou fronty, na hranicích kontroly

Portugalsko se ve středu vrátilo do stavu nouze, který se vláda rozhodla vyhlásit kvůli rostoucímu počtu případů koronavirové infekce v zemi. Ve středu zdravotnické úřady oznámily bezmála 4700 nových případů, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku února. Desetimilionové Portugalsko, jež patří mezi premianty v očkování proti covidu-19, také zpřísnilo kontroly při vstupu do země.

Lisabon Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid během příprav pro otevření největšího  očkovacího centra v Lisabonu

Úklid během příprav pro otevření největšího očkovacího centra v Lisabonu | Foto: Pedro Nunes | Zdroj: Reuters

Podle portugalské agentury Lusa se před velkým očkovacím centrem, které začalo ve středu znovu fungovat ve veletržním areálu v hlavním městě, tvořily fronty.

„Úřady to doporučily, takže jsem přišel bez objednání a vše velmi dobře dopadlo,“ řekl agentuře AFP bývalý učitel José Barreto.

V Portugalsku má dokončené očkování proti covidu-19 téměř 87 procent obyvatel, což patří k nejvyšším údajům v Evropské unii a na světě.

Vláda se zaměřila na přeočkování seniorů a lidí z rizikových skupin. Chce, aby do konce roku pětina obyvatel dostala třetí dávku.

Obnovený stav nouze

V Portugalsku ve středu po několika měsících znovu začal platit stav nouze, což přineslo zpřísnění některých pravidel.

Téměř žádní ‚popírači‘ a admirál s válečnou rétorikou. Jak se z Portugalska stal světový lídr v očkování

Číst článek

Při vstupu do vnitřních prostorů restaurací, kaváren, hotelů, posiloven či na některé kulturní a sportovní akce je nutné se prokázat covidovým certifikátem.

Ten je vystavený očkovaným, lidem, kteří se uzdravili z nemoci covid-19 či měli negativní test.

Od středu se také zpřísnila pravidla pro vstup do země. Negativním testem se musí prokázat i lidé, kteří jsou naočkovaní proti covidu-19.

Podle agentury EFE na pozemní hranici se Španělskem jsou namátkové kontroly a na letišti v Lisabonu několik desítek lidí ve středu dostalo pokutu, že přiletěli do země bez testu. Pokutu dostanou i letecké společnosti, které cestující bez testu přepravily.

Delší prázdniny a zavřené bary

Podle agentury AFP vláda nová opatření přijala také kvůli obavě, že se zopakuje situace ze začátku letošního roku, kdy zemi zasáhla silná vlna pandemie.

Svět zareagoval na omikron rychle. Šíření ale zabránit nelze. Co víme o nové variantě koronaviru?

Číst článek

Proto počítá po vánočních svátcích, v prvním lednovém týdnu, s povinnou prací z domova, prodlouženými školními prázdninami i uzávěrou barů. Na konci ledna se v Portugalsku uskuteční předčasné parlamentní volby.

Počet nakažených se v Portugalsku už několik týdnů zvyšuje. Ve středu se dostal na nejvyšší hodnotu od 6. února, kdy v zemi panovala silná vlna epidemie a nemocnice čelily akutnímu nedostatku lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Zátěž nemocnic je v současnosti nižší a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za posledních 24 hodin 17 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme