Počet obětí lesního požáru v Portugalsku vzrostl na 62. Většina uhořela v autech

Nejméně 62 mrtvých a desítky zraněných si vyžádal rozsáhlý lesní požár ve středním Portugalsku, informovala agentura AFP s odkazem na vládu. Podle agentury AP na místě zasahuje kolem šesti set hasičů. Zpravodajský server BBC s odkazem na portugalská média informoval, že i přes množství hasičů, dva nasazené protipožární letouny a asistenci EU se oheň prozatím nepodařilo dostat pod kontrolu.

Pedrogâo Grande Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Čelíme strašné tragédii. Momentálně je potvrzeno 62 mrtvých, ale počet obětí se může ještě zvýšit," řekl premiér António Costa. „Pokud jde o lesní požáry, tak se podle všeho bohužel jedná o nejhorší neštěstí posledních let." 

Většina obětí zemřela při pokusu z oblasti Pedrógão Grande uniknout vozem, informovala vláda. Náměstek ministra vnitra Jorge Gomes uvedl, že 30 ze zemřelých bylo nalezenou v autech na silnici IC8 vedoucí k dálnici, dalších 17 v blízkosti vozů a v lese. V dřívější komunikaci s médii Gomes též zmínil tři udušené v obci Figueiró dos Vinhos. Deník Correio da Manhã uvedl, že se šíří zprávy o několika vesnicích s vyhořelými domy. Varoval dále, že do mnoha oblastí zasažených ohněm se ještě pomoc ze strany státu nedostala, a počet obětí se tudíž může zvýšit.

Požár vypukl z dosud nezjištěných příčin v sobotu odpoledne v oblasti u města Pedrogâo Grande, v těžce přístupné oblasti, asi 180 km severně od Lisabonu, a rychle se rozšířil. Podle BBC na místě zasahuje 600 hasičů, dva jsou nezvěstní a několik je zraněno. 

Vláda v Lisabonu na pomoc povolala armádu a sousední Španělsko poslalo na pomoc dvě letadla, která na plameny shazují vodu. Tři letouny nabídla také Francie. Situaci komplikuje silný vítr a vysoké teploty – na Pyrenejském poloostrově v posledních dnech teploty přesahují 40 stupňů Celsia. Po celém Portugalsku podle BBC nyní hoří na 60 požárů, se kterými bojuje zhruba 1700 hasičů.

Do oblasti turisté nejezdí

České ministerstvo zahraničí nemá zatím podle mluvčí Michaely Lagronové informace, že by se v oblasti požárů pohybovali Češi. Prostřednictvím aplikace DROZD ale kontaktovalo české občany, kteří se v této aplikaci registrovali. Ministerstvo ji používá k tomu, aby informovalo Čechy v zahraničí v případě mimořádných situací.

Podle Lagronové je v systému pro oblast Portugalska evidováno 49 lidí. „Je to oblast, kam příliš nejezdí zahraniční turisté, přesto ale upozorňujeme, že by teď lidé do této části Portugalska neměli jezdit," uvedla mluvčí k požárům v centrální části země. Podrobnější údaje zatím podle ní nemají ani místní portugalské úřady.

České cestovní kanceláře sledují, zda kouř z lesních požárů v Portugalsku nemíří k letoviskům. Mají tam maximálně 300 klientů.

Oblast je podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže pro turisty nezajímavá a málo navštěvovaná. „Z minulosti známe z jiných destinací a jiných lokalit, že horší dopady mívá kouř," řekl Papež.

Ľubica Zlochová, Štěpán Sedláček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme