Portugalsko po roce zasáhla další generální stávka

Proti úsporným opatřením vlády stávkují v Portugalsku, stejně jako přesně před rokem, dvě hlavní odborové centrály. Vloni byl protest namířen proti socialistické vládě, letos proti pravicové koalici. Ta kvůli podmínkám záchranné finanční pomoci ve výši 78 miliard eur zavádí mnohem přísnější úspory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži míjejí ceduli se zrušenými spoji na letišti v Lisabonu

Muži míjejí ceduli se zrušenými spoji na letišti v Lisabonu | Zdroj: ČTK

Dvě odborové centrály, které stávku vyhlásily, sdružují na milion lidí. Kolik přesně jich stávkuje, se zatím nedá spočítat. Podle portugalských médií má být však letošní stávka silnější než loni.

V zemi skoro nelétají letadla, v Lisabonu do odpoledních hodin přistálo jenom jedno z 80. V metropoli nejezdí metro, vlaky a autobusy pouze podle minimální služby, dané zákonem. Stávkují státní úředníci, školy a nemocnice, které fungují ve víkendovém režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce v Portugalsku mluvil ve Světě o druhé David Koubek ze zahraniční redakce

Proti úsporným opatřením vlády se vyjádřila i velká postava portugalské politiky, první prezident po diktatuře Mário Soares, a dokonce i katolická církev.

Vláda pravicové koalice má ale silnou podporu svých poslanců, a v prvním parlamentním čtení úsporného rozpočtu na příští rok se dokonce opoziční socialisté zdrželi hlasování. Portugalci si nynější vládu zvolili v červnových volbách.

Nová úsporná opatření v zemi mimo sníží počet státních svátků, z nynějších 13 jich zůstane jen 9. Zrušen například bude svátek znovuobnovení portugalské nezávislosti.

Ale co je hlavní, kde se šetří peníze: několik let nebudou 13. a 14. platy ve veřejné sféře u příjmů nad 1000 eur měsíčně, podobně to bude u důchodů. Původně vláda plánovala ušetřit peníze propuštěním až 25 procent zaměstnanců veřejné sféry, to ale podle nového kabinetu nelze stihnout. Místo propouštění jim tak chce snížit platy, údajně až o 20 procent.

Aby vláda stlačila deficit, zvyšuje DPH na 23 procenta. Od září to už platí i u elektřiny a plynu. Evropská komise pro příští rok předpokládá, že portugalská ekonomika zpomalí na -3 procenta a další špatná zpráva přišla pro Portugalsko dnes, když agentura Fitch snížila rating země už do spekulativního pásma.

David Koubek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme