Portugalsko sužují i nadále rozsáhlé lesní požáry, v terénu zasahuje přes 700 hasičů

V sobotu na tiskové konferenci informoval šéf místní civilní obrany, že s lesními požáry v jihoportugalském regionu Algarve bojuje už kolem sedmi stovek hasičů. Do boje s ohnivým živlem, který od pátku sužuje turisticky oblíbený region v okolí města Monchique, je nasazeno i jedenáct letadel či vrtulníků s vodními nádržemi.

Lisabon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

Kvůli požáru byli v oblasti v pátek preventivně evakuováni obyvatelé ze dvou vesnic. Ráno se už lidé mohli vrátit do svých domovů, informoval server veřejnoprávní televize RTP.

Podle velitele místních hasičů není nyní přímo ohrožena žádná obec. Boj s ohněm si zatím vyžádal devět zraněných hasičů, kteří se nadýchali kouře.

Na jihu Portugalska platí už několik dní varování kvůli nebývale vysokým teplotám, které byly v pátek nejvyšší v centrální části země, kde přesáhly 45 stupňů Celsia.

Nebezpečí požárů hrozí v 10 krajích Česka. Na vině je dlouhotrvající sucho a horko

Číst článek

I v regionu Algarve bylo v sobotu naměřeno přes 40 stupňů, teplota v oblasti požárů byla dopoledne podle hasičů 47 stupňů. Obyvatelé žijící v regionech s extrémním rizikem požárů dostali v těchto dnech varování prostřednictvím zpráv na mobilní telefony.

Lesní požáry sužují Portugalsko každý rok, loni tam během léta při nich zemřelo přes sto lidí, což byla nejtragičtější bilance lesních požárů v zemi za řadu let.

Letos se na lesní požáry úřady lépe připravily. Do pohotovosti uvedly přes deset tisíc hasičů, kteří mají k dispozici 12 letadel s vodními nádržemi a 41 helikoptér.

Jako preventivní opatření platí mimo jiné, že majitelé pozemků s domy na samotách musejí zabezpečit padesátimetrový rádius kolem budovy a na okrajích obcí musí být minimálně stometrová bezpečnostní zóna.

Letos nasadily portugalské úřady v rámci prevence v různých částech země i stáda koz, která spásají trávu a nízký lesní podrost, aby se v případě vypuknutí požáru plameny tolik nešířily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme