Politická krize v Portugalsku: Prezident Sousa rozpouští parlament a vyhlašuje předčasné volby

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa oznámil rozpuštění parlamentu po demisi premiéra Antónia Costy. Předčasné volby se uskuteční 10. března, oznámil podle agentur v televizním projevu. Portugalský parlament tak bude mít čas, aby schválil státní rozpočet na příští rok.

Lisabon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonio Costa na tiskové konferenci na závěr druhého dne zasedání Evropské rady 27. října 2023

Costa souhlasil s tím, že zůstane v čele vlády „do nahrazení dle podmínek ústavy“. | Zdroj: Profimedia

„Rozhodl jsem se pro rozpuštění Shromáždění republiky a svolání voleb na 10. března,“ uvedla hlava státu po jednání s parlamentními stranami a svým poradním orgánem.

Parlament prezident rozpustí až po schválení rozpočtu na příští rok, což by se mělo stát 29. listopadu. To podle de Sousy odpovídá „očekávání velkého množství Portugalců“.

Svolání předčasných voleb žádaly téměř všechny opoziční strany. Vládní socialisté, kteří mají v parlamentu většinu, preferovali dále vládnout s novým premiérem. Svolání voleb na březen jim dá však čas na to, aby nalezli nového lídra po Costovi, který vedl portugalskou vládu od roku 2015.

Kvůli podezření z korupce rezignoval portugalský premiér. ‚Mám čisté svědomí,‘ ujistil v projevu

Číst článek

Prezident odůvodnil své rozhodnutí neumožnit socialistům složit novou vládu „podstatou“ loňských parlamentních voleb. Ty podle hlavy státu byly ve velké míře o osobnosti tehdejšího premiéra Costy. Vláda s jiným premiérem by podle prezidenta neměla dostatečný mandát od lidu.

Podle dnešního prohlášení prezidenta Costa souhlasil s tím, že zůstane v čele vlády „do nahrazení dle podmínek ústavy“. To podle agentury AP znamená, že Costa zřejmě zůstane ve funkci další dlouhé měsíce – do konání březnových voleb.

Na otázku novinářů Costa ve čtvrtek večer řekl, že bude s hlavou státu jednat o setrvání ve vládě ministra infrastruktury Joaa Galamby, který je v korupční aféře obviněný.

Největší opoziční strana PSD označila prezidentovo rozhodnutí za nevyhnutelné. I další opoziční strany uvítaly předčasné volby, některé však kritizovaly pozdní termín hlasování.

Costa novinářům řekl, že je rozhodnutím prezidenta zklamaný. Do čela nového socialistického kabinetu navrhoval guvernéra portugalské centrální banky Mária Centena. „Země si nezaslouží jít znovu k volbám,“ řekl končící premiér.

Politická krize v Portugalsku vznikla v úterý, kdy generální prokuratura oznámila, že bude vyšetřovat premiéra Costu kvůli údajné korupci. Costa ještě týž den oznámil, že podává demisi a že nebude znovu kandidovat na premiéra.

Portugalsko sčítá hlasy v parlamentních volbách. Podle odhadů zvítězili socialisté premiéra Costy

Číst článek

Policie v úterý provedla prohlídky na 40 místech, mimo jiné i v Costově oficiální rezidenci a kancelářích ministerstev infrastruktury a životního prostředí.

Zásahy se týkají údajné korupce ve čtyřech velkých energetických a průmyslových projektech, v nichž jde o těžbu lithia a výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů.

Costa tvrdí, že má čisté svědomí, a hodlá spolupracovat s vyšetřovateli. Obviněn byl ministr infrastruktury Joao Galamba a zadržen šéf Costovy kanceláře Vítor Escária.

ČTK, edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme