Portugalsko zasáhla generální stávka. Protestovalo se proti vykořisťování pracujících

Život v Portugalsku narušila generální stávka. Nejezdila většina vlaků a autobusů v zemi, hromadná doprava v Lisabonu, zavřené byly přístavy. K protestu se přidaly školy i zdravotnická zařízení. Největší odborová centrála protestovala proti vládním úsporným opatřením a reformám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portugalská policie během generální stávky | Foto: Reuters

Je to už druhá generální stávka od května, kdy Portugalsko požádalo o mezinárodní finanční pomoc. Tentokrát ale menší. Do práce nepřišli většinou jen zaměstnanci veřejných služeb a dopravních podniků.

Odborový svaz CGTP, spojený s komunistickou stranou, mluví o vykořisťování pracujících. Odmítá snižování platů, snadnější propouštění a omezování odstupného.

Druhá velká odborářská centrála se tentokrát k protestu nepřidala.

Pravicová portugalská vláda omezuje rozpočtové výdaje, reformuje pracovní trh a chystá privatizaci, aby splnila podmínky věřitelů - MMF a EU.

Někteří ekonomové varují, že bude možná nutná další půjčka. Ministerstvo financí přitom odhaduje, že HDP Portugalska se letos propadne o 3,3 procenta.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme