Portugalsko zasáhne generální stávka. Znovu po roce

Dvě největší odborové centrály svolaly protest proti úsporným opatřením, které zavádí středo-pravicová vláda poté, co země musela požádat o mezinárodní finanční pomoc ve výši 78 miliard eur. Stávka naruší hlavně životy těch, kteří se potřebují někam dostat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické tramvaje patří neodmyslitelně ke koloritu Lisabonu

Historické tramvaje patří neodmyslitelně ke koloritu Lisabonu | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Lisabonské metro nejezdilo už před půlnocí, vlaky a autobusy pojedou jen tak, jak musí podle minimální služby. Letecké společnosti překnihovaly lety všem cestujícím na jiný den; ke stávce se přidaly odbory dispečerů, stevardů i letištního personálu.

Stávkují i úředníci, učitelé nebo zaměstnanci pošt. Portugalská vláda zrušila 13. a 14. platy zaměstnancům ve veřejné sféře, sníží jim mzdy nad 1000 eur, sáhne i na důchody.

Zvyšuje se DPH na 23 procent a plánují se i další reformy. Vládní koalice opasky utahuje hlavně proto, aby splnila podmínky půjčky od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie. Tu si musel vzít už předchozí kabinet, aby odvrátil státní bankrot.

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme