Porucha v atomové elektrárně Krümmel je zřejmě mnohem vážnější

Při poruše v severoněmecké elektrárně Krümmel zřejmě došlo k poškození palivových tyčí. Přiznal to evropský šéf koncernu Vattenfall, který problémovou elektrárnu provozuje. Politici i experti chování energetické firmy ostře kritizují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina

Elektřina | Foto: European Commission Audiovisual service

Vattenfall čelí drtivé kritice hlavně kvůli své komunikační politice. Nejprve se zdálo, že při víkendové poruše došlo jen ke zkratu v trafostanici, po kterém následovalo bleskové odstavení reaktoru. Teď ale Vattenfall připustil rovněž poškození několika palivových tyčí.

Evropský šéf švédského energetického gigantu Tuomo Hatakka dnes v Berlíně navíc přiznal, že jeho firma o poruše neinformovala německý úřad pro jaderný dozor. Hatakka už jmenoval zvláštního vyšetřovatele, který by do závažných pochybení koncernu měl vnést jasno.

Chování Vattenfallu ostře kritizoval taky bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Hans Blix. Ten poukázal na chyby společnosti nejen při provozu elektrárny Krümmel, ale taky švédského jaderného zařízení Ringhals.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme