Porucha znovu odložila start Atlantisu k ISS

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír odvolal dnešní start raketoplánu Atlantis. Důvodem jsou podle agentury Reuters technické problémy s elektrickým generátorem. Atlantis se měl vpodvečer vydat z mysu Canaveral na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici, ale odletí o 24 hodin později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketoplán Atlantis | Zdroj: ČTK

Vypuštění raketoplánu Atlantis do kosmu, plánované na dnešních 18:29 SELČ, vesmírná agentura odložila v minulých týdnech už několikrát.

Původně se měl raketoplán na misi vydat už 27. srpna. Opakované odklady způsobil úder blesku do startovacího zařízení a také obavy z hurikánu Ernesto. Nový pokus se uskuteční ve čtvrtek v 18:03 SELČ.

Současný problém zapříčinil jeden ze tří palivových článků, které dodávají elektřinu. Před startem však musí pracovat všechny tři. Experti NASA se o problému dozvěděli brzy ráno. Problém se však do 10:00 SELČ nepodařilo vyřešit, což znamenalo, že se nezačalo napouštět palivo.

Cílem mise Atlantisu je obnovení prací na dostavbě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), které ustaly v souvislosti s katastrofou raketoplánu Columbia. Ten se rozlomil v únoru 2003 při sestupu do atmosféry.

Raketoplány jsou jedinými stroji, které mohou na ISS dopravit větší části potřebné pro dokončení stanice, které je plánováno na rok 2010. Od pádu Columbie NASA vypustila do kosmu pouze dvakrát raketoplán Discovery, ale tyto mise měly jen prověřit bezpečnostní opatření, k nimž agentura přistoupila v reakci na zmiňovanou havárii.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme