Posádka čínského ledoborce Sněžný drak postaví v Antarktidě pátou čínskou polární stanici

Z Šanghaje ve středu vyplul ledoborec Sněžný drak (Süe Lung) s 334 muži na palubě, kteří vybudují v Antarktidě pátou čínskou polární výzkumnou stanici. Peking se podle svých představitelů chce stát „polární velmocí“. Vedle stanic Čína buduje i třetí ledoborec a speciální letadla.

Šanghaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michal Janouch

Lidskou činnost na zmrzlém kontinentě vymezují mezinárodní ujednání. Ta v Antarktidě zakazují jakoukoli vojenskou aktivitu, státy si zde nemohou nárokovat území a těžba nerostných surovin je tu zakázána do roku 2048.

Někteří badatelé se obávají, že plán Pekingu oblast zmapovat je pouze zástěrkou přípravných prací na těžbu.

Od Antarktidy se odtrhla kra větší než Ústecký kraj a míří na volný oceán. Může ohrozit lodě

Číst článek

Pátá čínská polární stanice o rozloze 206 metrů čtverečních bude zřízena na kamenitém ostrově u pobřeží Viktoriiny země, řekl deníku China Daily vedoucí expedice. Stavební práce jsou naplánovány do roku 2022.

„Čína je jednou z mála zemí, jejíž stanice budou rozptýleny po celém regionu," řekl politolog Marc Lanteigne. „Vyplývá z toho, že Čína je na tomto kontinentě ústředním hráčem,“ dodal.

Spojené státy provozují tři stálé základny a vybavení na nich bývá leckdy zastaralé. Nejvíce stálých polárních stanic má Argentina, jež první z šesti základen zbudovala už v roce 1904.

Zásobování polárních stanic se neobejde bez ledoborců. Zatímco Rusko jich má více než 40, jeden ze dvou funkčních amerických ledoborců už přesluhuje. Číňané právě budují svůj třetí ledoborec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme