Posádka Discovery poprvé vystoupila do volného prostoru

Posádka raketoplánu Discovery ukončila první ze tří plánovaných výstupů do volného prostoru. Zúčastnili se ho nejmladší člen posádky, Japonec Soiči Noguchi, a americký astronaut Steve Robinson. Jejich hlavním úkolem bylo zjistit škody a provést drobné opravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Discovery míří k Mezinárodní kosmické stanici | Foto: AFP

Během šest a půl hodinového výstupu astronauti zkoumali v jakém stavu se Discovery nachází. Hlavně se zaměřovali na místa, na které nemají dosah kamery. Jejich úkolem nebylo opravovat samotný raketoplán, ale jenom kusy poškozené části izolace a křídel. Astronauti při výstupu do volného prostoru vyzkoušeli servisní soupravy, které mají v budoucnu umožnit opravu tepelného štítu raketoplánu.

Raketoplán Discovery je po startu při kterém létaly z vnější palivové nádrže kusy izolační pěny v lepším stavu, než se čekalo. Velký kus pěny totiž tělo raketoplánu nezasáhl a menší kusy nezpůsobily vážnější škody. Raketoplán je poškozen na jedenácti místech, ale podle dosavadních zjištění by to nemělo bránit bezpečnému návratu na zem.

Další výstup astronautů do volného prostoru je plánován na pondělí.

Miroslav Konvalina, Olga Baková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme