Posádku uvízlé ruské lodi vysvobodí čínský vrtulník

Čínský vrtulník vysvobodí posádku uvízlé ruské lodi Akademik Šokalskij. Vzlétne z nedalekého ledoborce Sněžný drak hned, jak to počasí umožní. Z lodi odveze jen 56členou skupinu vědců. Ruská posádka zůstane, dokud nynější tání loď z ledu neuvolní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská loď Akademik Šokalskij, která uvízla v antarktickém ledu 1500 námořních mil jižně od australského Hobartu | Zdroj: ČTK

Plavidlo se naposledy pokusili zachránit Australané. Ledoborec Aurora Australis se přiblížil na dvacet kilometrů, kvůli hustému sněžení a mrazu ale nemohl pokračovat dál.

Záchrannou akci musely už dříve vzdát dva ledoborce, nemohly překonat vrstvu ledu silnou až čtyři metry. Neuspěl čínský ledoborec Sněžný drak, ani francouzský ledoborec.

Akademik Šokalskij je ruská loď upravená pro plavbu v polárních mořích. Byla postavena ve Finsku v roce 1982, domovským přístavem je Vladivostok. Nese jméno ruského geografa Julije Michajloviče Šokalského. Loď je 71 metrů dlouhá a 12 metrů široká, kabiny pojmou 68 cestujících.

Lidem na lodi zatím nebezpečí nehrozí, zvládli například oslavit narozeniny jedné členky posádky, Mary Reganové.

„Na tomto nádherném zasněženém místě se nemůžeme mít jinak než skvěle. Mám dneska narozeniny a nemohla jsem si vybrat lepší den. Se svými zhruba 80 novými kamarády jsem už sfoukla i svíčky na svém narozeninovém dortu,“ popsala Reganová svůj neobvyklý narozeninový den.

Čekání na záchranu si krátí cvičením nebo sbíráním dat pro další výzkum. „Nálada na lodi je skvělá. Dnes jsme si kreslili a tancovali na ledu. Je to tady prostě ohromné, jako v kouzelném zimním království,“ pochvaluje si další členka expedice Nicole de Losaová.

Loď je se 74člennou posádkou uvízlá v ledových krách od Štědrého dne.


Přibližná poloha místa, kde uvízla ruská loď Akademik Šokalskij

ČRo, Silvie Třeslínová, Mirko Kašpar, Petra Novotná, Olga Kořánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme