Poselství krále Jiřího z Poděbrad opět v Bruselu

Po více než 500 letech doputovalo do Bruselu poselství českého krále Jiřího z Poděbrad. Přinesli je tam turisté, kteří se na etapovou výpravu do srdce Evropské unie vydali z jihočeské Blatné. Právě tento zámek byl totiž sídlem Jaroslava Lva z Rožmitálu, který v letech 1465-67 poselstvo českého krále až na konec Evropy vedl. Vyrazili 29. března a po skoro 3 měsících došli do cíle své cesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci pochodu ve stopách Lva z Rožmitálu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Brusel, a nikoli mys na konci světa Finisterre ve španělské Galicii. To byl cíl poselstva, které se vydalo na dalekou pouť Evropou. Oproti členům doprovodu Lva z Rožmitálu nejeli ani na koních, ani na vozech, ale šli pěšky. Proto se v pochodu střídali po etapách.

"Celou trasu neprošel nikdo; prošli vždycky 200 kilometrů a pak jsme je vystřídali."
Kolik se celkem ušlo kilometrů?
"Trasa byla dlouhá 1430 kilometrů, vedla skutečně v podstatě tou historickou trasou, kudy poselstvo Lva z Rožmitálu jelo," říká prezident Evropské asociace turistických klubů Jan Havelka.

Poslední úsek z německých Cách přes Maastricht a Lovaň do Bruselu šla desetičlenná skupina studentek Vysoké školy ekonomické v Praze. Denně šly v průměru 20 kilometrů.

Cesta českého poselstva z jihočeské Blatné skončila setkáním s eurokomisařem pro kulturu a vzdělání Jánem Figelem a předáním poselství v Radě Evropské unie a v Evropském parlamentu. Slovo má člen rady Jihočeského kraje Karel Vlasák.

"Jihočeský kraj na závěr cesty až na konec světa do Bruselu přivezl panu komisaři Figelovi pamětní medaili Jihočeského kraje a dále zakládají listinu Evropské federace středověku. Jiříkovo poselství tuto listinu s sebou vezlo. Já bych rád zmínil, že obsahovala v mnohém shodné věci, co Lisabonská smlouva, leč narozdíl od ní je sepsaná na dvou listech."

Symbolicky tak došlo do konce i české předsedání v Evropské unii. Halasnou rozlučkou s vedením Evropy bude také česká streetparty před sídlem našeho velvyslanectví. Vystoupí na ní například skupiny Mandrage a Kryštof.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák: Poselstvo Jiřího z Poděbrad zase v Bruselu

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme