'Poselství naděje a lásky.' Trump na summitu vyzval arabský svět k jednotě a kritizoval Írán

Americký prezident v neděli vystoupil v rámci arabsko-amerického summitu v Rijádu. Během svého proslovu obvinil íránský režim ze zodpovědnosti za velkou část nestability v oblasti Blízkého východu a vyzval arabské státníky k jednotnému postupu v boji proti extremismu a terorismu.

Tento článek je více než rok starý.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident na arabsko-americkém summitu v Rijádu

Americký prezident na arabsko-americkém summitu v Rijádu | Zdroj: Reuters

„Toto shromáždění se může stát začátkem míru na Blízkém východě a možná i na celém světě," řekl 55 představitelům arabských zemí Donald Trump.

Trump arabské státníky vyzval, aby „vyhnali teroristy ze svých svatyní". „Je to bitva mezi barbarskými zločinci, kteří chtějí vyhladit život, a slušnými lidmi všech vyznání, kteří jej chtějí bránit," řekl prezident. „Fanatickým násilím" podle jeho slov nejvíce utrpěly právě arabské země.

Saúdská Arábie jako kolébka islámu se stala první zastávkou na Trumpově vůbec první zahraniční cestě ve funkci prezidenta. „Terorismus se rozšířil po celém světě. Cesta k míru ale začíná právě zde, na této prastaré půdě, v této posvátné zemi," řekl nový šéf Bílého domu.

Ze zodpovědnosti za velkou část nestability v oblasti Blízkého východu obvinil Trump před arabskými lídry Írán. Ten podle něj trénuje spřízněné milice a financuje jim zbraně, které rozsévají zkázu a chaos v oblasti. Írán rovněž podle prezidenta povzbuzuje syrského vůdce Bašára Asada „k nepopsatelným zločinům".

Podobně se těsně před Trumpovým projevem vyjádřil saúdský král Salmán. „Je naší povinností jednotně se postavit silám zla a extremismu," řekl panovník. Protiíránské naladění summitu Salmán zdůraznil, když íránský režim, ovládaný de facto islámskými kleriky, označil za „špičku kopí globálního terorismu".

Partnerství pro budoucnost

Trumpův projev je klíčovým bodem prezidentovy snahy o nové definování vztahů mezi USA a arabským a celým muslimským světem. Lídři arabských zemí v neděli Trumpa vřele přijali a přešli jeho ostré protimuslimské výpady z předvolební kampaně i dekret, jímž se po nástupu do funkce snažil dočasně zakázat vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí.

„Nejsme zde, abychom vyučovali, abychom říkali druhým lidem, jak žít, co dělat nebo kým být. Jsme tady, abychom nabídli partnerství při budování lepší budoucnosti pro nás všechny," uvedl Trump.

Vesměs sunnitští vůdci arabských zemí si od něj slibují, že se bude snažit zkrotit šíitský Írán a potlačit jeho rostoucí vliv v regionu, Na to od jeho předchůdce Baracka Obamy čekali marně; vliv Íránu za Obamy naopak vzrostl díky dohodě o omezení íránského jaderného programu a zrušení protiíránských sankcí, kterou USA za Obamy prosadily. Trump se nyní chce v očích Arabů od Obamovy politiky zřetelně distancovat.

„Přináším ze Spojených států poselství naděje a lásky. Proto jsem si vybral ke své první zahraniční cestě ve funkci prezidenta Saúdskou Arábii," vysvětlil Trump na úvod svého vystoupení. Vize USA je podle něj vizí „míru, bezpečnosti a prosperity na Blízkém východě a v celém světě".

Arabští státníci a Donald Trump na arabsko-americkém summitu v Rijádu | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme