Posílala peníze synovi, teď skončila před soudem. Mladík bojoval po boku džihádistů

Francouzský soud řeší případ matky, která finančně podporovala svého syna. Mladík ale bojoval v řadách takzvaného Islámského státu. Žena tak vlastně podle úřadů mohla financovat terorismus. Francouzská prokuratura požaduje osmnáctiměsíční vězení. Verdikt by měl padnout na konci měsíce.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (Ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Případ vzbudil ve Francii nebývalý rozruch. Matka Nathalie Haddadiová z Alsaska je obviněna, že svému synovi zaplatila před dvěma lety letenku do Alžírska, kde žije jeho otec. Mladík měl přitom zákaz opustit území Francie.

Do Francie se z Iráku a Sýrie vrátilo 271 džihádistů, dvě pětiny z nich jsou ženy a děti

Číst článek

Její syn pak nějakou dobu cestoval po světě. A 43letá praktikující muslimka mu podle obžaloby poslala peníze a platila letenky. Mladík pobýval mimo jiné v Malajsii, odkud se dostal do Sýrie, kde se připojil k teroristické organizaci islámský stát. Telefonát v roce 2016 pak Haddadiové oznámil smrt jejího 21letého syna.

Haddadiová se podle francouzského tisku hájila mimo jiné tím, že svému dítěti by pomohla každá matka. Během procesu uvedla, že již byla potrestána ztrátou syna a že mu v žádném případě neposílala peníze do Sýrie.

Připustila ale, že o radikalizaci svého syna věděla. Toto přiznání bylo pro obžalobu pádným argumentem, uvedla agentura AFP. Prokuratura navrhuje nepodmíněný trest vězení ve výši jednoho a půl roku. Verdikt by mohl padnout koncem září.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme