Posílení bezpečnosti po atentátu v Burgasu není na letišti v Tel Avivu vidět

Izrael včera pohřbil pět obětí středečního teroristického útoku na izraelské turisty v bulharském Burgasu. Šok z krvavého zločinu ale přetrvává a spolu s ním i přísná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřování pokračuje - policisté zajišťují stopy na parkovišti letiště v Burgasuetří i | Zdroj: Reuters

Zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček v noci cestoval na lince z Prahy do Tel Avivu a kupodivu se nesetkal s žádnými viditelnými změnami v kontrole cestujících.

„V Praze i v Tel Avivu probíhalo všechno v klidu. Zvýšená přítomnost bezpečnostních složek nebyla v Tel Avivu patrná, to ale neznamená, že by dění na letištích bezpečnostní složky a zejména tajné služby nesledovaly,“ sdělil Radiožurnálu.

Izrael upozorňuje, že jeho vlastní letadla se už desítky let nestala obětí žádného teroristického útoku. Je to patrně zásluha neviditelné práce tajných služeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svoji zkušenost s cestou letadlem do Tel Avivu sdělil Odpolednímu Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Tureček uvádí příklad – na rozdíl od evropských bezpečnostních opatření může člověk z Tel Avivu vézt v letadle tekutiny v jakémkoli množství. „Bezpečnost v Izraeli pracuje jinak – vytipovává si případné útočníky, lidi, kteří by mohli na letišti nebo v letadle dělat problémy, a ty bedlivě sleduje, aniž by zatěžovala většinu cestujících,“ vysvětluje.

Izraelci proto také čelí kritice, že se při této praxi zaměřují především na Araby, lidi s viditelným blízkovýchodním původem nebo s muslimskými jmény. Občas protestují i Spojené státy, když se do takového vytipovávání dostane Američan s blízkovýchodními kořeny.

Vyšetřování teroristického útoku na izraelské turisty v Burgasu stále probíhá. Pachatel ještě oficiálně označen nebyl a není ani jisté, že se jednalo o sebevražedný útok. Existuje i verze, že bomba vybuchla předčasně a že podle plánu s ní ani zemřít neměl.

Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme