Ruské ostřelování poškodilo národní muzeum v Oděse. Vznítil se i muniční sklad

Při ruském ostřelování jihoukrajinské Oděsy bylo v neděli pozdě večer zraněno pět lidí a poničeno bylo místní národní umělecké muzeum, jedna z nejdůležitějších uměleckých galerií města. Oznámily to v noci na pondělí podle agentury Reuters místní úřady.

Sledovali jsme online Oděsa (Aktualizováno: 7:53 6. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský útok poničil národní muzeum v Oděse

Při ruském ostřelování Oděsy bylo zraněno pět lidí a poničeno místní národní umělecké muzeum (ilustrační foto) | Foto: Nina Liashonok | Zdroj: Reuters

Město podle RBK Ukrajina zasáhly zřejmě rakety Oniks a Iskander, kromě nich Rusové na oděskou přístavní infrastrukturu vypustili drony Šáhed.

„Šestého listopadu Oděské národní umělecké muzeum slaví 124 let,“ napsal na komunikační platformě telegram gubernátor Oděské oblasti Oleh Kiper.

„V předvečer 6. listopadu Rusové ‚poblahopřáli‘ naší architektonické památce střelou, která dopadla poblíž,“ dodal Kiper. Podle něj útok poškodil zdi budovy a rozbil některá okna.

Dejte mi 24 minut vás přesvědčit, že válku nevyřešíte, vzkázal Zelenskyj Trumpovi a pozval ho na Ukrajinu

Číst článek

Muzeum je podle Reuters jedním z nejstarších paláců v Oděse a před válkou schraňovalo více než 10 000 uměleckých předmětů, včetně obrazů známých ruských a ukrajinských umělců 19. a 20. století.

„Situace je pod kontrolou, ale všechno bude třeba důkladně prozkoumat, abychom se ujistili, že je všechno v pořádku,“ řekl starosta Oděsy Hennadij Truchanov ukrajinské veřejnoprávní stanici Suspilne. 

V ulici nedaleko muzea zůstala po útoku několikametrová díra. Při tomto zásahu byl podle místních úřadů zraněn jeden člověk. Dohromady pět zraněných v důsledku ruských útoků z různých míst města bylo hospitalizováno.

Protivzdušná obrana také v Oděse zneškodnila 15 dronů. Nicméně v přístavu poškodily sklady, zařízení pro vykládání a nákladní automobily s obilím. Hasiči rychle uhasili požár, uvádí RBK Ukrajina.

Rusové v noci na pondělí na Ukrajinu útočili raketami Ch-31 a Ch-59 ze vzdušného prostoru okupované části Chersonské oblasti.

Z okupovaného Krymu vystřelili protilodní raketu Oniks a balistickou raketu Iskander-M a rovněž z Krymu 22 vyslali nad ukrajinské území dronů Šáhed. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 15 dronů a jednu raketu Ch-59, uvedlo ukrajinské letectvo.

V pobřežní části Ruskem okupované Doněcké oblasti se pak vznítil sklad munice, napsal v neděli na telegramu poradce exilového starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko.

Sklad je v pobřežní vesnici Sedovo, necelých deset kilometrů od hranice s ruskou Rostovskou oblastí. Požár provázely exploze.

Podle ruských vojenských blogerů, na které se odvolává telegramový kanál Baza, bylo ve skladu jen málo munice a vznítila se po poruše v elektroinstalaci.

kth, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme