Poškozený reaktor je podle japonských úřadů v pořádku

V atomové elektrárně Fukušima 1, poškozené pátečním zemětřesením, se po výbuchu zřítila část budovy reaktoru. Samotný reaktor ale nebyl podle japonských úřadů poškozen. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost označil poruchu čtvrtým ze sedmi stupňů kritičnosti jaderných nehod. Podle české odbornice na jadernou energii Dany Drábová není nutné obávat se neštěstí černobylského typu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fukušima

Jaderná elektrárna Fukušima | Zdroj: ČTK

Klid v regionu Fukušima na severovýchodě Japonska ale rozhodně nepanuje. Provozovatelé elektrárny musí zajistit dodávky vody do reaktorů ve dvou ochromených zařízeních, a tím je ochlazovat.

Úřady připustily malé úniky radiace. Mohlo jí být vystaveno až 160 lidí. U devíti lidí se to už potvrdilo, ale číslo bude pravděpodobně růst. Podle měření už ovšem úroveň radiace v okolí klesá.

Lidé preventivně dostávají jodové tablety, které by měly zmírnit účinky případného záření. Někteří zahraniční experti ale Japonsko kritizují, že komplikace nezvládá dostatečně. Spojené státy potvrdily, že do země posílají dva své jaderné experty.

O zvýšení dodávek energie požádala japonská vláda Rusko. Podle místopředsedy vlády Igora Sečina by Rusko mohlo Japonsku dodávat více uhlí a zkapalněného zemního plynu.

Z obavy o bezpečí obyvatel v zasaženém regionu evakuovaly japonské úřady dosud asi 140 tisíc lidí. V Japonsku je 19 jaderných elektráren a celkem 55 reaktorů.

Adéla Havránková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme