Poskytovatelé internetu nemusí blokovat stránky s nelegálním obsahem automaticky, jen na příkaz soudu

Poskytovatelé internetu nemusí automaticky zablokovat stránky nabízející ke stažení nelegální obsah, jako jsou filmy nebo hudba. To je názor generálního advokáta, tedy jakéhosi poradce Soudního dvora Evropské unie. Nejvyšší soud v osmadvacítce dnes posuzoval případ, ve kterém dvě rakouské filmové společnosti žádaly zrušení serveru, který nabízel filmy zdarma, a porušoval tak autorské právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce na počítači | Foto: Reuters

Podle generálního advokáta musí soud jednat o každém konkrétním případu zvlášť. V celé unii tak nelze vydat automatický pokyn k zablokování stránek s nelegálním obsahem.

Přitom by měly o každém jednotlivém případu rozhodovat soudy v zemi, kde k němu došlo. Jen tak prý budou správně zohledněna základní práva všech účastníků sporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názor generálního advokáta Soudního dvora EU přiblížil zpravodaj Ondřej Houska

Soudci by tak v každém konkrétním případu měli vážit práva majitelů autorských práv,aby dostali za dílo zaplaceno, a na druhé straně práva uživatelů na šíření informací.

Názor generálního advokáta není pro evropský soud závazný. Ve velké většině případu se jím ale řídí.

„Hlavním problémem je strašlivý přebytek nabídky nad poptávkou,“ zdůraznil v Ranním interview IT analytik Petr Koubský. „To je ekonomický důvod, nikoli právní.“

„Podle stávající české právní úpravy nenese zprostředkovatel, například hostingová firma, odpovědnost za obsah, který poskytuje. Jsou tam nějaké úpravy. Ta hlavní spočívá v tom, že byla-li takováto zprostředkující společnost upozorněna majitelem práv, tak má povinnost věc stáhnout, ale v zásadě odpovědnost nenese,“ tvrdí Koubský.

Ondřej Houska, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme