Poslancem polského Sejmu je poprvé v historii Afričan

John Godson se narodil a vyrostl v Nigérii. Chtěl být misionářem, ale nakonec se dal na politiku. Dotáhl to až do parlamentu. Na tom samozřejmě není nic výjimečného. John Godson je ale poslancem polského Sejmu. Stal se tak prvním černochem, který se vypracoval v polské politice tak vysoko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský Sejm | Foto: Piotr VaGla Waglowski

V čekárně před poslaneckou kanceláří Johna Godsona je už plno Na dnešek se zapsalo celkem devět lidí.

„Politika pro mě znamená službu. Lidé mě zvolili,a bych je zastupoval, abych jim sloužil. Oni mi dali práci, velmi dobře placenou, a já dělám vše pro to, aby byli se mnou spokojeni,“ říká poslanec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Vavroušky o prvním africkém poslanci polského Sejmu v pořadu Zblízka na Radiožurnálu .mp3

„Pro mě je toto poslední možnost. Vyzkoušela jsem už všechno. Chtěla bych maminku umístit do domova s pečovatelskou službou, ale nikdo mi nechce pomoci. Všechny úřady mě odmítly. Nemám peníze, a tak mám smůlu,“ vypráví jedna z čekajících žen.

Zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška namítá, že poslanec není od toho, aby lidem rozdával peníze.

„O to mi také nejde, ale věřím, že mi poradí. Úředníkům se totiž nechce přemýšlet, jestli náhodou neexistuje nějaké řešení,“ dodává žena.

Úspěchu Johna Godsona – politika tmavé pleti – si všimla i britská BBC. V Lodži, ve které kandidoval, totiž získal druhý největší počet hlasů.

Polská Lodž | Foto: Martin Dorazín

„Rád pomáhám lidem. Do Polska jsem přicestoval jako misionář. Deset let jsem byl pastorem, takže pomáhání druhým je pro mě přirozené. To je podle mě ta pravá politika,“ říká poslanec.

„Chce lidem opravdu pomoci, a toho bychom si měli vážit,“ potvrzuje starší pán a ukazuje dokumenty týkající se jeho problému.

Nejčastějším problémem je bydlení

„Dnes ke mně chodí lidé především kvůli problémům s bydlením. To je asi nejčastější prosba, s jakou se na mě obracejí,“ říká poslanec a jeho slova dokládá i uplakaná žena:

„Chodím po úřadech už hodně dlouho. Bydlíme ve starém domě a syn má astma. V bytě máme hrozné podmínky a prosím tedy o jiné bydlení,“ vysvětluje s tím, že věří, že poslanec jí pomůže.

„Alespoň si mě vyslechne, protože na městském úřadě se ani do dokumentů nepodívali a poslali mě pryč,“ dodává zoufalá paní a ve slovech sekretářky poslance cítí jistou naději.

Poslanec vyřeší 80 procent záležitostí

„Okolo osmdesáti procent všech záležitostí se nám daří pozitivně vyřešit. Pokud to není v našich silách, radíme lidem, na koho se mají obrátit a jak svou žádost formulovat,“ říká sekretářka Johna Godsona.

První černoch v polském Sejmu má pověst politika, který lidem pomůže víc než rodilý Polák.

„Je to divné. Myslím si, že polští politici nechápou svou práci jako pomoc, službu druhým. Jakmile se stanou poslanci Sejmu, tak úplně zapomenou na své město, na obyčejné lidi, a v tom je problém,“ říká poslanec.

John Godson žije v Polsku už sedmnáct let. Dotáhl to až do Sejmu. O návratu do Nigérie zatím neuvažuje.

„Lodž je mým domovem. Mám polskou ženu, máme čtyři děti. Ale občas si říkám, co bych mohl udělat pro Afriku. Zatím to nevím, a tak se soustředím na práci tady v Polsku,“ uzavírá John Godson.

Petr Vavrouška, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme