Poslanci europarlamentu kritizovali Kubu za krutou smrt disidenta

Poslanci europarlamentu odsoudili kubánský režim za nakládání s politickými vězni. Kritiky se komunistická vláda Kuby dočkala hlavně kvůli smrti politického vězně Orlanda Zapaty, který nedávno zemřel na následky hladovky, kterou držel 85 dnů. Rezoluci kritizující režim Raúla Castra na Kubě podpořila drtivá většina europoslanců. Proti se postavili hlavně členové frakce Evropské sjednocené levice, do které patří i čeští poslanci za KSČM.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku.

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Odsouzení režimu za krutou smrt politického vězně a výzvu k propuštění dalších schválilo 509 z 553 přítomných poslanců. Podle lidovecké europoslankyně Zuzany Roithové je smrt Orlanda Zapata důkazem toho, že Raúl Castro pokračuje v brutálních a nelidských praktikách svého bratra Fidela. Poslanec z frakce Evropských konzervativců a reformistů Edvard Kožušník doufá, že Zapato bude poslední obětí komunistické zvůle a že jeho smrt vyburcuje kubánský lid k odporu proti režimu. S rezolucí Evropského parlamentu ale není zcela ve shodě záměr španělského předsednictví Unie usilovat o normalizaci vztahů s Kubou.

Španělský ministr zahraničí Miguel Angel Moratinos chce v červnu navrhnout svým unijním kolegům navázání nových kontaktů mezi Kubou a Evropskou unií. Mohlo by jít například o smlouvu o spolupráci s Havanou.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme