Poslanci polského Sejmu zažívali horké chvíle

O půlnoci vypršela lhůta pro případné rozpuštění polského parlamentu. Prezident Lech Kaczyński ale svého ústavního práva nevyužil. Do posledního momentu nebylo jasné, jak se prezident rozhodně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstský rynek

Staroměstský rynek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Lech Kaczyński v netrpělivě očekávaném přímém přenosu prohlásil, že nevidí důvod, proč by měl parlament rozpustit. Vláda pracuje dobře a stabilizační pakt uzavřený s dvěma menšími stranami jí může poskytnout čas na realizaci programu.

"Stabilizační pakt klade mimořádné nároky na jeho účastníky. Zvláště pak na ty, kteří nejsou přímou součástí vlády. Doufám, že zkoušku z politické odpovědnosti složí na dobrou nebo velmi dobrou," prohlásil polský prezident.

"Nevidím důvod, proč využít možnosti, kterou mi dává ústava, a zkrátit volební období parlamentu. Sto dní vlády Práva a spravedlnosti hodnotím pozitivně. Jsem přesvědčený, že poté, co vláda získala stabilní většinu v Sejmu, bude pracovat ještě lépe, rychleji a efektivněji," zdůraznil polský prezident.

Opozice i koaliční partneři se ale ptají, co vlastně mělo prezidentovo večerní expozé znamenat a jestli si takové věci může hlava státu dovolit. Strany, které s vládnoucím Právem a spravedlností uzavřely tzv. stabilizační pakt, to polohlasně nazývají vydíráním.

Ve strachu před mimořádnými volbami musely podepsat dodatek k paktu, ve kterém se zavázaly, že v Sejmu budou hlasovat shodně s linií vlády.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme