Poslanci z kandidátských zemí poprvé na zasedání EP

Historický den zažil dnes Evropský parlament ve Štrasburku. Vůbec poprvé se tam do debaty zapojili také členové zákonodárných sborů zemí, které se ucházejí o vstup do Evropské unie. Předseda Evropského parlamentu Pat Cox označil dnešní zasedání za "zkoušku na budoucnost".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: ČTK/AP

Není to předčasná oslava, ale spíše zkouška na to, jak to jednou bude vypadat, řekl šéf Evropského parlamentu Pat Cox. "Myslím, že můžeme být optiminističtí, je to zkušenost, na které můžeme stavět."

Dnes tedy ve Štrasburku promluvilo i několik desítek zástupců kandidátských zemí. Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek trval na tom, aby se v poslední fázi vyjednávání s Evropskou unií postupovalo s maximálním nasazením. "Myslím si, že každá věc, která se podaří, se nám bude hodit a je třeba využít i toho prostoru, který zbývá."

Dnes se v Evropském parlamentu tlumočilo do 23 jazyků. Za rok a půl, až zvolíme v červnu 2004 poprvé své "europoslance", už by to tak mělo být pořád. Španěl Enrique Barón Crespo prohlásil: Teď je to jako před svatbou; v tom očekávání je radost, ale i nejistota. Po dnešku možná o něco méně.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme