Poslanec navrhuje změnu polské hymny. Místo 'týpka, co prohrál' se má zpívat o králi

Poslanec polské vládní strany Právo a spravedlnost Jacek Żalek navrhuje změnu slov státní hymny. Z „Dąbrowského mazurky“ by měla zmizet zmínka o Napoleonu Bonaparte.

Praha/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z náměstí Piłsudského ve Varšavě | Foto: Filip Harzer

„Státní hymna by měla spoluvytvářet jednotu Polska. Pokud zní hlasy o tom, že text je pro současnost neaktuální, mohlo by dojít k jeho změně,“ řekl politik v rozhovoru s bulvárním deníkem Super Express.

Týpek, který prohrál

V hymně by měla být nahrazena zmínka o Napoleonovi. Verš „Příklad nám dal Bonaparte“ by měl nahradit verš o polském králi a vojevůdci Janu Sobieském.

Napoleon | Foto: Wikimedia Commons

„Verš o o vítězstvích Bonaparteho, který nakonec válku prohrál, je dnes nesrozumitelný,“ řekl poslanec Żalek. Zmínka o Napoleonovi je podle něj navíc nelogická.

„K vítězství nás má dovést týpek, který prohrál všechno. Mimo Polsko a Francii je Napoleon považovaný za vraha podobného Hitlerovi,“ uvedl dál vládní poslanec. Napoleonovi vojáci podle něj kradli, vraždili a znásilňovali.

Populární skladba

Současná polská hymna platí od roku 1927. Autor hudby Dąbrovského mazurky je neznámý, její text napsal Józef Wybicki v roce 1797 v Itálii.

Skladbu přijaly polské Legie Dąbrowského, které doufaly, že budou moci bojovat za obnovu nezávislosti Polska po jeho rozdělení.

Text byl ze solidarity k Polákům přeložen do 17 jazyků. Během revoluce v roce 1848 se Mazurek Dąbrowského zpíval na ulicích Vídně, Berlína i Prahy.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme