Britský konzervativní poslanec Amess po napadení nožem zemřel. Policie podezřelého na místě zadržela

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času v kostele v Leigh-on-Sea na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vraždu vyšetřuje protiteroristická jednotka.

Londýn (Aktualizováno: 19:57 15. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatím neznámý útočník napadl a pobodal britského konzervativního poslance Davida Amesse (na snímku z roku 2015) | Zdroj: Reuters

Na místě zasahovala rychlá záchranná služba, oběť útoku se ale nepodařilo zachránit, uvedla policie. K útoku došlo na pravidelném setkání s voliči v okrsku Southend West, který Amess v parlamentu zastupuje od roku 1997. Poslancem je od roku 1983. Podle Sky News dosud neidentifikovaný muž přišel na setkání s veřejností a Amesse napadl.

Vyšetřování nyní vede protiteroristická policejní jednotka. Zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin, řekl podle agentury AP šéf policie hrabství Essex Ben-Julian Harrington. 

A man has been arrested on suspicion murder after a man was stabbed in #LeighonSea.

We were called to Eastwood Road North shortly after 12.05pm.

Sadly, a man later died.

A man was arrested at the scene.

We are not looking for anyone else.

Read more: essex.police.uk/news/essex/new…

15:58 – 15. 10. 2021

788 1291

Z útoku na dlouholetého poslance jsou zděšeni jeho političtí kolegové i další osobnosti. Podporu Amessově rodině vyjádřil bývalý konzervativní premiér David Cameron nebo manželka současného premiéra Carrie Johnsonová.

David Amess „vášnivě věřil v tuto zemi a její budoucnost. Ztratili jsme skvělého státního zaměstnance, velmi oblíbeného přítele a kolegu“, uvedl britský konzervativní premiér Boris Johnson.

„Po téměř 40 letech nepřetržité služby lidem z Essexu a z celé Británie byl zabit přímo ve svém okrsku,“ upozornil premiér a připomněl, že Amess během své kariéry zákonodárce pomohl mnoha lidem a prosazoval zákony na ochranu zdraví lidí i zvířat. Premiér Johnson se vyjádřil později než jiní politici, protože se vracel ze služební cesty v Bristolu.

Vlajky na sídle premiéra v Downing Street a na parlamentu jsou stažené na půl žerdi na znamení smutku.

„Hrozná, tragická zpráva o Davidovi. Byl to obětavý, inteligentní muž a opravdový poslanec, který přišel o život, když sloužil voličům, pro než po celou svou kariéru neúnavně pracoval,“ napsal na twitteru ministr dopravy Grant Shapps.

Na místě zasahovala rychlá záchranná služba, oběť útoku se ale nepodařilo zachránit | Foto: Nick Ansell | Zdroj: ČTK / AP

„David (Amess byl v Česku) loni, aby bojoval za obyvatele svého volebního obvodu uvězněného na Pankráci (a po soudu nakonec osvobozen). Jeho odhodlání bylo hluboce působivé,“ reagoval na twitteru britský velvyslanec v Praze Nick Archer.

‚Srdcem regionální politik‘

Amess vstoupil do Konzervativní strany ve svých 16 letech a byl v ní dodnes, do svých 69 let. Britové na něj vzpomínají jako na laskavého, poctivého a věřícího člověka. Angažoval se na ochranu zvířat, byl známý jako milovník psů. Běl ženatý, s manželkou Julií mají pět dětí.

Každý první a třetí pátek v měsíci pořádal setkání s lidmi, které zastupoval v parlamentu. „Byl srdcem regionální politik a neměl zájem o funkce ve vládě,“ řekl o něm kolega David Garston.

Amess vždy předem oznamoval, kdy a kde bude a útočníkovi tak značně usnadnil plánování činu. Páteční útok během setkání s veřejností v Británii opět vyvolal otázku bezpečnosti 650 britských zákonodárců, kteří obvykle nemají ochranku.

Amess patřil k dlouholetým a hlasitým odpůrcům setrvání Británie v Evropské unii, účastnil se kampaně za brexit.

My next constituency surgery will be taking place on Friday 15th October at Belfairs Methodist Church, 251 Eastwood Road North, Leigh-on-Sea, SS9 4NG.

To book an appointment please email amessd@parliament.uk or call 020 7219 3452

12:48 – 12. 10. 2021

195 1768

Násilí vůči zákonodárcům je v Británii velmi ojedinělé. Týden před referendem o setrvání Británie v EU však byla 16. června 2016 v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu zavražděna britská labouristická poslankyně Jo Coxová, odpůrkyně brexitu.

Na jednačtyřicetiletou matku dvou dětí útočník třikrát vystřelil a následně ji mnohokrát pobodal. Pachatel u soudu provolával „Smrt zrádcům, svoboda Británii“. Za vraždu dostal doživotní trest vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

„Myslím teď na Davidovu rodinu. Teď jde výhradně o ně. Všechno se mi teď vrací. Bolest, ztráta, ale také kolik lásky nám veřejnost vyjádřila po ztrátě Jo. Doufám, že můžeme učinit to samé pro Davida,“ uvedl manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme