Poslanecká imunita nezabrání v Polsku trestu za pomluvu

V Polsku tento týden soud vytvořil důležitý právní precedens v otázce poslanecké imunity. Varšavský obvodní soud vyměřil relativně vysoký trest prezidentskému kandidátovi, poslanci a známému populistovi Andrzeji Lepperovi za šíření pomluv. Jde o první takový případ v dějinách polského parlamentarismu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Soudní síň

15 měsíců vězení s odkladem na pět let a pokuta v přepočtu 150 tisíc korun. Tak zněl rozsudek za verbální delikt, kterého se dopustil poslanec a v době spáchání tohoto činu i místopředseda polského Sejmu Andrzej Lepper. Pomluvy se i v Polsku obvykle řeší v občanském řízení. Varšavská prokuratura ale dospěla k závěru, že případ je ve veřejném zájmu a zahájila proto řízení trestní.

A čeho se vlastně šéf populistického hnutí Sebeobrana dopustil? V roce 2001 si Lepper vzal slovo a z tribuny parlamentu obvinil všechny ostatní politiky a jejich strany, že zemi zruinovali a její obyvatelstvo zbídačili. Na tom ale ještě nebylo nic trestuhodného - podobná slova zaznívají z úst opozice v zákonodárných sborech celého demokratického světa. Andrzej Lepper se ale nezastavil a obvinil pět politiků z řad levice i pravice z toho, že se nechali uplácet gangstery. Lepper uváděl jména politiků, data a přesné částky, které od příslušníků podsvětí údajně dostávali.

"Dal vám 120 tisíc dolarů. Potřetí to bylo 23. října 110 tisíc dolarů a počtvrté jste dostal zaplaceno 17. dubna roku 2000, a bylo to 150 tisíc."

"Pane maršálku, promiňte, ale jste si úplně jistý, že to všechno, co říkáte, chcete skutečně říci?"

"Jste si vědom odpovědnosti za svá slova, zeptal se předseda parlamentu," který v té chvíli řídil zasedání.

"Ano, samozřejmě," odpověděl Lepper a pokračoval ve čtení svého seznamu. Slíbil, že parlamentu předloží důkazy pro svá tvrzení. Nakonec se ale ukázalo, že jeho jediným zdrojem byl sedlák Bogdan Gasiński z vesnice Klewki, odsouzený za podvody. Soudní psychologové zjistili, že Gasiňski je nedůvěryhodná osoba, postižená chorobnou bájivostí, zkrátka, že je to bajkař s hodně rozvinutou fantazií. S tím nezmohl nic ani Lepperův obhájce. Apeloval proto na soud, aby vzal v úvahu alespoň to, že Lepper chtěl tímto nešťastným způsobem očistit politiku od korupce.

"Očekávám spravedlivý rozsudek, který vezme v úvahu Lepperovy standardy chování a motivace, kterého ho vedly k vystoupení v parlamentu," žádal advokát Henryk Dzido, jinak senátor za Lepperovo hnutí Sebeobrana. Soud ale Lepperovy standardy chování jako polehčující okolnost nevzal. Lepperovy zdroje informací a důkazy soudkyně Barbara Sierpińská zhodnotila následujícími slovy: "Podle názoru soudu byla vina Andrzeje Leppera plně prokázána. Obviněný neměl pro své výroky žádný, ale vůbec žádný důkaz," řekla soudkyně.

Andrzej Lepper chce svůj případ hnát až k soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle odborníků má ale jen malou šanci, že se mu podaří tento soud vyhrát. Štrasburských právníků, kteří by šíření pomluv obhajovali jako projev svobody slova, není mnoho. Předseda Sebeobrany si tak bude muset v následujících pěti letech dávat velký pozor na jazyk. První zatěžkávací zkouška je za dveřmi. Andrzej Lepper kandiduje na prezidenta v podzimních volbách - záznam v trestní rejstříku totiž není podle polských zákonů překážkou. Jak víme, v předvolební kampani velmi často padají ostré výrazy a Andrzej Lepper pro ně nikdy nechodil daleko.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme