Poslanecký výbor se k nominaci Füleho na eurokomisaře nevyjádřil

Členové evropského výboru Poslanecké sněmovny nepřijali žádné usnesení ke kandidatuře současného ministra Štefana Füleho na post eurokomisaře. Tento krok je podle předsedkyně výboru Kateřiny Jacques ze Strany zelených reakcí na Füleho předlistopadové členství v Komunistické straně Československa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štefan Füle

Štefan Füle | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

"Na druhou stranu je zřejmé, že Česká republika musí do procesu sestavování Evropské komise efektivním způsobem vstoupit. Převládla vůle tento proces dále nekomplikovat a neproblematizovat," vysvětlila rozhodnutí výboru Kateřina Jacques (SZ).

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání poslanců o kandidátovi na eurokomisaře shrnula pro Rádio Česko redaktorka Milada Richterová

Místopředseda výboru pro evropské záležitosti za ODS Jan Bauer uvedl, že konečnou shodu dvou nejsilnějších stran - tedy občanských a sociálních demokratů - vítá, nicméně nad dohodnutým kandidátem rozhodně nejásá:

"Myslím si, že v tuto chvíli pro Českou republiku lépe, že se na výboru nehlasovalo, když se nemuselo. Vadí mi současně, že jsme neprosadili našeho kandidáta Alexandra Vondru."

Füleho minulost naopak nevadí další člence výboru pro evropské záležitosti, poslankyni ČSSD Anně Čurdové. Podle ní bude Štefan Füle dobrým zástupcem Česka v Evropské komisi: "Své působení v diplomatických službách po roce 89 uplatní i v rámci Evropské komise. Vybral bych mu portfolio věda a výzkum nebo rozšiřování Unie."

Výbor tak jen splnil zákonný požadavek, že výběr kandidáta na eurokomisaře za Českou republiku projedná.

Jakou oblast by mohlo řídit Česko?

Na sezení výboru stávající ministr pro evropské záležitosti odpověděl poslancům na dotazy směřující především k výběru portfolia pro Česko a jeho postojům k energetické bezpečnosti nebo dalšímu rozšiřování Unie.

Portfolia pro českého zástupce v Evropské komisi, o kterých je možné uvažovat, jsou podle Füleho energetika, rozšíření Evropské unie, regionální rozvoj, doprava, životní prostředí a věda a výzkum. Füle sám upřednostňuje energetiku a rozšíření EU. Jak ale řekl, troufá si na všech šest oblastí.

Štefan Fůlle se také vyslovil pro budování evropských vojenských schopností a pro to, aby měla Evropská unie vedoucí úlohu v prosazování celosvětové dohody o snížení emisí skleníkových plynů.

Na diplomatovi Fülem, který studoval na sovětské univerzitě, se jako na kompromisním kandidátovi po týdnech svárů narychlo shodly dvě nejsilnější politické síly - Občanská demokratická strana a Česká strana sociálně demokratická.

Podle premiéra Jana Fischera se ještě jednou formálně sejde vláda, aby jméno Füleho jako budoucího eurokomisaře oficiálně potvrdila a odeslala jeho nominaci do bruselské centrály. Už odpoledne se pak Füle v Bruselu sejde se staronovým šéfem Evropské komise José Barrosem.

Evropské unie bude také vybírat stálého předsedu Evropské rady a Vysokého představitele pro zahraniční politiku, jakéhosi unijního "ministra zahraničí". Už se ví, že na mimořádném summitu příští čtvrtek. V souvislosti s postem stálého předsedy Evropské rady se v poslední době nejčastěji objevuje jméno belgického premiéra Hermana van Rompuye.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme