Poslední americký konvoj opustil Irák

Poslední američtí vojáci dnes překročili hranice do Kuvajtu a opustil Irák. Formálně tak skončila téměř devítiletá invaze Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký konvoj opouští základnu v Iráku | Zdroj: Reuters

Oficiální ukončení války v Iráku proběhlo ve Spojených státech již ve středu, kdy Barack Obama na slavnostním ceremoniálu poděkoval americkým vojákům na základně Fort Bragg v Severní Karolíně.

Při slavnostním projevu prezident Spojených států připomněl památku všech čtyř a půl tisíc vojáků, kteří ve válce padli.

Zmínil i 30 tisíc vojáků, kteří byli v Iráku zraněni, mnohdy s doživotními následky. „Postavili jste se za Ameriku, Amerika se teď postaví za vás,“ slíbil jim ve svém projevu Barack Obama.

Ve vlastním Iráku pak skončila bojová mise formálně ve čtvrtek. Na ceremonii do Bagdádu přijel i americký ministr obrany Leon Panetta.

Irácká demokracie ale stále zůstává velmi křehká. Musí se vyrovnávat nejen s útoky radikálů a sektářským napětím.

Přítomnost amerických jednotek v Iráku začala okamžikem svržení Saddáma Husajna. V dobách nejintenzivnějších vojenských operací v zemi sloužilo až 170 tisíc Američanů. Tato vojenská akce je stála 800 miliard dolarů.

Tereza Tomášková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme