Poslední bašta Talibanu je před kapitulací

Kandahár, poslední bašta Talibanu v jižním Afghánistánu, je před kapitulací. Bojovníci Talibanu, kteří stále ještě město ovládají, údajně souhlasili s kapitulací a zítra začnou odevzdávat zbraně. Za senzační je považována informace, že o kapitulaci jedná i vůdce Talibanu mulla Muhammad Omar, který ještě nědávno prohlašoval, že raději zemře, než aby složil zbraně. Budoucí předseda přechodné afghánské vlády Hamíd Karzáí zároveň slíbil vůdci Umarovi, že jeho život bude ušetřen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci USA u Kandaháru

vojáci USA u Kandaháru | Zdroj: ČTK

Jak spolupracovnici Českého rozhlasu z agentury Epicentrum Petře Procházkové řekl náčelník štábu ministerstva obrany Severní aliance Abdulláh Sami Bachši, oslabeným Talibům zbývají navybranou už jen dvě možnosti - zemřít v boji, nebo se vzdát. Město je neprodyšně uzavřeno a ze vzduchu na něj útočí americké letectvo. Podle Bachšiho řada stoupenců mullu Umara opustila. Mnoho zahraničnícgh žoldáků odešlo do Pákistánu, jiní se vzdali a místní afghánští Talibové se rozplynuli mezi civilisty. Proto oslabený Umar začal jednat s představiteli stařešinů významných kandahárských paštunských plemen, která se účastní obléhání Kandaháru spolu s jednotkami Severního spojenectví. Zprávu o tom, že Taliban vyjednává s paštunskými vůdci o své kapitulaci potvrdil i Pentagon.

Další osud města a především vůdce Talibanu Muhammada Umara je však stále nejistý. Talibové jsou ochotni vydat město protivníkovi, ale požadují aby mohli bezpečně odejít na jih. Paštun Hamíd Karzáí, nový šéf dočasné afghánské vlády, však nabízí jiné řešení. Řadovým bojovníkům hnutí Taliban slibuje amnestii, ovšem vůdce čeká soud a poté s největší pravděpodobností vězení. Mulla Umar zjevně není tímto návrhem nadšen. Jak dnes prohlásili vysocí představitelé Severní aliance v Kábulu, má však už jen několik hodin na to, aby si rozmyslel, zda je mu dražší vlastní kůže, nebo smrt v nesmyslném a předem prohraném boji.

Zároveň ale zaznívají první kritiky složení prozatímní afghánské vlády, jejíž klíčové úřady obsadilo tádžické Severní spojenectví. Uzbecký generál Rašíd Dóstum prohlásil, že bude dočasnou vládu bojkotovat. Dostumovi se nelíbí, že jeho uzbecká frakce nemá dostatečné zastoupení v tomto multietnickém seskupení. Generál hodlá zůstat mimo Kábul dokud nebude nastolena řádná vláda a žádá, aby ministerstvo zahraničí bylo pod jeho mocí. Rašíd Dostum ovládá důležité teritorium na severu Afghánistánu, tedy i strategické město Mazáre Šaríf.

Nastupující zima už si v Afghánistánu vybrala první oběti. Organizace spojených národů oznámila, že v severoafghánské provincii Ghór zemřelo zhruba deset dětí hladem a v důsledku chladu. Podle mluvčího OSN Júsufa Hasana je situace nejhorší právě na severu země, kde hladu a zimě čelí 6000 až 9000 lidí, kteří ztratili střechu nad hlavou. Ve velmi špatných podmínkách žijí také lidé v uprchlických táborech u íránské hranice.

O pomoci Afghánistánu se už druhým dnem diskutuje v Berlíně. V německé metropoli se totiž koná dárcovská konference na podporu Afghánistánu. Sešli se na ní zástupci Evropské unie, Mezinárodního červeného kříže a OSN. Berlínská výroční konference má rozhodnout o jedné miliardě a 300 miliónů dolarů pro Afghánistán. Odhaduje se, že celkem v nadcházející dekádě bude Aghánistán potřebovat stejnou sumu každým rokem.

Kromě ekonomické obnovy jde také o 5 miliónů utečenců v Íránu a v Pákistánu. Zatím papírovou zárukou míru jsou dohody čtyř frakcí o provizorní vládě uzavřené v Bonnu. Ministr obrany nového kabinetu generál Fahím však už naznačil, že jeho frakce Severní aliance si nepřeje rozmístění silného mírového sboru v Afghánistánu. Podle Spojených států také hrozí, že nynější nominální prezident Rabání ze stejné frakce bude blokovat předání moci provizornímu kabinetu. Ten by se v Kábulu měl poprvé sejít 22. prosince.

Poprvé za posledních 5 let se začali vracet afghánští uprchlíci ze sousedních středoazijských států do vlasti. Stejně tak se podle afghánských diplomatů v tádžickém Dušanbe vracejí domu i běženci, kteří přímo v Afghánistánu opustili území ovládaná ještě donedávna Talibanem. Do provincií Talukam, Kundúz a do Kábulu se z území osvobozených Severních koalicí vracejí uprchlíci, potvrdil vojenský atašé afghánského velvyslanectví v Tadžikistánu.

Během posledních dvou týdnů se tak z uprchlických táborů v Pančírské dolině a při hranicích s Tadžikistánem a dalšími středoasijskými státy rozhodlo vrátit domů na 252 tisíc lidí. Poprvé za pět let tak přicházejí zpět do Afghánistánu i běženci ze zahraničí - včetně Ruska Tadžikistánu, Íránu a Pákistánu, ale jejich možství je zatím těžké určit. Problémem podle afghánského diplomata zůstává, že tito navrátilci nemají žádné prostředky na přežití a jsou nadále odkázáni na humanitární pomoc.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Martin Hromádka, Petra Procházková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme