Poslední debata: Le Penová vsadila na špatnou kartu, apelovala jen na své voliče, míní experti

Emmanuel Macron podle průzkumů vyhrál poslední předvolební debatu francouzských prezidentských kandidátů. Nad Marine Le Penovou dominoval především v ekonomických otázkách. Pravicová kandidátka zase získávala půdu pod nohama v otázkách bezpečnosti a boje proti terorismu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Političtí soupeři Marine Le Penová a Emmanuel Macron před poslední televizní debatou.

Političtí soupeři Marine Le Penová a Emmanuel Macron před poslední televizní debatou. | Zdroj: Reuters

Nesmlouvavý boj přinesla přímá televizní konfrontace mezi Marine Le Penovou a Emmanuelem Macronem. Oba moderátoři byli často zaskočeni osobními útoky a nebyli schopni oba kandidáty přerušit.

Debatu zahájila Marine Le Penová a hned v samém úvodu označila Emmanuela Macrona za kandidáta globalizace, nejistot, sociální brutality a obvinila ho z toho, že chce ničit Francii velkými ekonomickými zájmy. Ona sama, jak zdůraznila, chce vrátit Francii její slávu.

Le Penová 'opsala' projev od Fillona. 'Mrknutí na krátkou pasáž o Francii,' brání ji šéf kampaně

Číst článek

Macron zdůraznil, že jeho projekt sází na otevřenou společnost a sociální spravedlnost Několikrát obvinil svou kandidátku z toho, že žije pouze z hněvu Francouzů a její strategií je říkat lži. On sám chce Francouze spojovat a ne je rozdělovat.

Oba kandidáti se nejvíce střetli v otázkách ekonomiky, terorismu i roli Evropy. Debata, jejíž součástí byly i osobní útoky, trvala více jak dvě a půl hodiny. Podle prvních reakcí expertů vsadila Le Penová na špatnou kartu, jako by apelovala pouze na své voliče a nesnažila se získat další.

Macron se nechal, zejména v úvodu, zatlačit do defensivy a jen pomalu hledal ztracenou rovnováhu. Působil ale kompetentnějším a klidnějším dojmem a své odpovědi dokázal formulovat přesvědčivěji než kandidátka Národní fronty. V debatě o složitých ekonomických problémech pak ale jednoznačně dominoval.

Předpokládalo se, že debatu uvidí kolem pětadvaceti milionů lidí.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme