Poslední debata: Le Penová vsadila na špatnou kartu, apelovala jen na své voliče, míní experti

Emmanuel Macron podle průzkumů vyhrál poslední předvolební debatu francouzských prezidentských kandidátů. Nad Marine Le Penovou dominoval především v ekonomických otázkách. Pravicová kandidátka zase získávala půdu pod nohama v otázkách bezpečnosti a boje proti terorismu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Političtí soupeři Marine Le Penová a Emmanuel Macron před poslední televizní debatou. | Zdroj: Reuters

Nesmlouvavý boj přinesla přímá televizní konfrontace mezi Marine Le Penovou a Emmanuelem Macronem. Oba moderátoři byli často zaskočeni osobními útoky a nebyli schopni oba kandidáty přerušit.

Debatu zahájila Marine Le Penová a hned v samém úvodu označila Emmanuela Macrona za kandidáta globalizace, nejistot, sociální brutality a obvinila ho z toho, že chce ničit Francii velkými ekonomickými zájmy. Ona sama, jak zdůraznila, chce vrátit Francii její slávu.

Le Penová 'opsala' projev od Fillona. 'Mrknutí na krátkou pasáž o Francii,' brání ji šéf kampaně

Číst článek

Macron zdůraznil, že jeho projekt sází na otevřenou společnost a sociální spravedlnost Několikrát obvinil svou kandidátku z toho, že žije pouze z hněvu Francouzů a její strategií je říkat lži. On sám chce Francouze spojovat a ne je rozdělovat.

Oba kandidáti se nejvíce střetli v otázkách ekonomiky, terorismu i roli Evropy. Debata, jejíž součástí byly i osobní útoky, trvala více jak dvě a půl hodiny. Podle prvních reakcí expertů vsadila Le Penová na špatnou kartu, jako by apelovala pouze na své voliče a nesnažila se získat další.

Macron se nechal, zejména v úvodu, zatlačit do defensivy a jen pomalu hledal ztracenou rovnováhu. Působil ale kompetentnějším a klidnějším dojmem a své odpovědi dokázal formulovat přesvědčivěji než kandidátka Národní fronty. V debatě o složitých ekonomických problémech pak ale jednoznačně dominoval.

Předpokládalo se, že debatu uvidí kolem pětadvaceti milionů lidí.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme