Pořídila snímky těsně před smrtí. Zveřejněním armáda demonstruje nebezpečnou službu vojaček

Americká armáda zveřejnila dvě poslední fotografie pořízené vojenskou fotografkou Hildou I. Claytonovou, která zachytila výbuch minometu během vojenského cvičení. Zveřejnění fotek po letech má ukázat, jakým nebezpečím ve válce čelí muži i ženy.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvaadvacetiletá Hilda I. Claytonová zemřela před čtyřmi lety v Afghánistánu, přesto její fotografie nyní stále obíhají svět. Americká armáda totiž ve svém magazínu Military Review zveřejnila dvě poslední fotografie, které mladá vojačka stihla pořídit před svou smrtí.

Zachytávají náhodný výbuch minometu během vojenského cvičení 2. července 2013, při kterém zemřela Claytonová a další čtyři afghánští vojáci, včetně místního vojenského fotografa.

OBRAZEM: 125 vozidel a 550 vojáků americké a britské armády projíždí Českem

Číst článek

„Smrt Claytonové symbolizuje to, jak jsou vojačky čím dál častěji vystaveny nebezpečným situacím v tréninku i v boji stejně jako jejich mužské protějšky," uvedl vojenský magazín důvod, proč fotografie zveřejnil.

Rozhodnutí záběry zveřejnit podle agentury Reuters předcházela diskuze a souhlasila s tím i rodina. Claytonová patřila k vojákům, kterým se přezdívá „combat camera", tedy doslova válečný fotograf. Tito lidé dokumentují vojenské akce přímo z jejich středu. Na počest mrtvé vojáčky vznikla i cena, která se každý rok předává nejlepším vojenským fotografům.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme