Poslední nezávislý deník v Bělorusku zřejmě končí

Posledním nezávislým běloruským novinám hrozí zánik. List Vůle národa musí zaplatit vysokou pokutu za to, že psal o kontaktech jedné politické strany s bývalým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem. Tiskárna a distributoři hrozí Vůli národa vypovězením smluv, a to už od 1. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandr Lukašenko | Foto: www.profindpages.com

Noviny mají obstavené konto v bance. Soud rozhodl, že list musí zaplatit v přepočtu asi milión korun pokuty. Vydavatel Vůle národa už shromáždil dvě třetiny této částky - většinu věnovali čtenáři. Obává se ale, že si běloruské úřady k likvidaci novin najdou jinou záminku.

Soud potrestal nezávislé noviny za to, že uveřejnily materiál o podezřelé hospodářské spolupráci mezi opoziční Liberálně-demokratickou stranou a bývalým iráckým režimem. Většina opozice Liberálně-demokratickou stranu považuje za odnož stejnojmenné strany ruského nacionalisty Vladimíra Žirinovského.

Podezřívá také liberální demokraty, že tajně spolupracují s Aleksandrem Lukašenkem. Měl jim údajně poskytnout jedno místo v parlamentu.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme