Poslední pokus o dohodu s Madridem, jinak vyhlásíme nezávislost, avizoval katalánský premiér

Jednostranné vyhlášení nezávislosti Katalánska na Španělsku je podle předsedy katalánské vlády Carlese Puigdemonta otázkou dnů. Regionální vláda se chce ještě pokusit domluvit s centrální vládou v Madridu. Hledá zprostředkovatele takových rozhovorů. Radiožurnálu to potvrdil diplomat zastupující zájmy Katalánska ve střední a východní Evropě.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sí! Jasné ano nezávislosti Katalánska na plakátu v ulicích města Vic | Foto: Vincent West | Zdroj: Reuters

Regionální vláda v Barceloně hledá někoho, kdo by se ujal funkce mediátora jednání s vládou premiéra Mariana Rajoye. Chce tak dát šanci jednání, než jednostranně vyhlásí nezávislost.

V Katalánsku se dá čekat i městská guerilla. Rajoy tančí mezi vejci a doufá ve volby, říká expert

Číst článek

To se může v případě nenalezení prostředníka podle emisara katalánského ministerstva pro vnější vztahy Adama Cassalse stát ještě do konce týdne.

Jednat se bude nejspíš o víkendu

„Vyhlásíme nezávislost do 48 hodin od vyhlášení oficiálních výsledků. Ještě čekáme na započtení hlasů z ciziny, které by měly přijít koncem týdne. Takže jednat budeme zřejmě o víkendu, nebo začátkem příštího týdne," řekl premiér katalánské regionální vlády Puigdemont v rozhovoru pro BBC.

Ve středu má Puigdemont seznámit s výsledkem referenda předsedy poslaneckých klubů katalánského parlamentu. Pak má začít debata o přijetí dokumentu, kterým by Katalánsko vyhlásilo svou nezávislost na Španělsku.

V Barceloně v úterý kvůli policejnímu násilí podle agentury AFP protestovalo až 700 tisíc lidí.

Výjimečný projev krále

K situaci se v úterý v projevu k národu vyjádřil i španělský král Felipe VI.

Španělský král Felipe VI. v projevu k národu | Foto: Casa de SM El Rey/Francisco Gomez | Zdroj: Reuters

„Už dlouho jisté kruhy v Katalánsku opakovaně, vědomě a úmyslně porušují ústavu a pravidla katalánské autonomie. Porušují zákony, které definují a ochraňují jejich historické instituce a samosprávu. Jejich nezodpovědné chování ohrožuje ekonomickou a společenskou stabilitu Katalánska i celého Španělska,“ řekl mimo jiné Felipe VI.

Král také slíbil, že Španělsko neopustí Katalánce, kteří s odtržením nesouhlasí. Španělský monarcha do aktuálních politických otázek obvykle nevstupuje a už samotný fakt, že Felipe vystoupil na veřejnosti se svým projevem, je důkazem, o jak vážnou krizi jde.

Někteří Katalánci na sítích kritizují fakt, že se král ve svém projevu vůbec nezmínil o policejním násilí na katalánských voličích během nedělního referenda.

Španělé v madridské restauraci při projevu krále Felipa VI. k národu | Foto: Javier Barbancho | Zdroj: Reuters

Pavel Novák, Ondřej Himmer, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme