Poslední pokus o dohodu s Madridem, jinak vyhlásíme nezávislost, avizoval katalánský premiér

Jednostranné vyhlášení nezávislosti Katalánska na Španělsku je podle předsedy katalánské vlády Carlese Puigdemonta otázkou dnů. Regionální vláda se chce ještě pokusit domluvit s centrální vládou v Madridu. Hledá zprostředkovatele takových rozhovorů. Radiožurnálu to potvrdil diplomat zastupující zájmy Katalánska ve střední a východní Evropě.

Barcelona Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sí! Jasné ano nezávislosti Katalánska na plakátu v ulicích města Vic

Sí! Jasné ano nezávislosti Katalánska na plakátu v ulicích města Vic | Foto: Vincent West | Zdroj: Reuters

Regionální vláda v Barceloně hledá někoho, kdo by se ujal funkce mediátora jednání s vládou premiéra Mariana Rajoye. Chce tak dát šanci jednání, než jednostranně vyhlásí nezávislost.

V Katalánsku se dá čekat i městská guerilla. Rajoy tančí mezi vejci a doufá ve volby, říká expert

Číst článek

To se může v případě nenalezení prostředníka podle emisara katalánského ministerstva pro vnější vztahy Adama Cassalse stát ještě do konce týdne.

Jednat se bude nejspíš o víkendu

„Vyhlásíme nezávislost do 48 hodin od vyhlášení oficiálních výsledků. Ještě čekáme na započtení hlasů z ciziny, které by měly přijít koncem týdne. Takže jednat budeme zřejmě o víkendu, nebo začátkem příštího týdne," řekl premiér katalánské regionální vlády Puigdemont v rozhovoru pro BBC.

Ve středu má Puigdemont seznámit s výsledkem referenda předsedy poslaneckých klubů katalánského parlamentu. Pak má začít debata o přijetí dokumentu, kterým by Katalánsko vyhlásilo svou nezávislost na Španělsku.

V Barceloně v úterý kvůli policejnímu násilí podle agentury AFP protestovalo až 700 tisíc lidí.

Výjimečný projev krále

K situaci se v úterý v projevu k národu vyjádřil i španělský král Felipe VI.

Španělský král Felipe VI. v projevu k národu | Foto: Casa de SM El Rey/Francisco Gomez | Zdroj: Reuters

„Už dlouho jisté kruhy v Katalánsku opakovaně, vědomě a úmyslně porušují ústavu a pravidla katalánské autonomie. Porušují zákony, které definují a ochraňují jejich historické instituce a samosprávu. Jejich nezodpovědné chování ohrožuje ekonomickou a společenskou stabilitu Katalánska i celého Španělska,“ řekl mimo jiné Felipe VI.

Král také slíbil, že Španělsko neopustí Katalánce, kteří s odtržením nesouhlasí. Španělský monarcha do aktuálních politických otázek obvykle nevstupuje a už samotný fakt, že Felipe vystoupil na veřejnosti se svým projevem, je důkazem, o jak vážnou krizi jde.

Někteří Katalánci na sítích kritizují fakt, že se král ve svém projevu vůbec nezmínil o policejním násilí na katalánských voličích během nedělního referenda.

Španělé v madridské restauraci při projevu krále Felipa VI. k národu | Foto: Javier Barbancho | Zdroj: Reuters

Pavel Novák, Ondřej Himmer, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme