Poslední předvolební průzkum favorizuje Jednotné Rusko

Týden před ruskými parlamentními volbami vede v průzkumech jasně proprezidentská strana Jednotné Rusko. Druhou pozici zaujímají komunisté. Dnešní sonda je poslední, kterou bylo možné podle zákona do nedělních voleb v Rusku zveřejnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudé náměstí | Foto: All-moscow.ru

Jednotné Rusko má dvaatřicetiprocentní podporu a další politické formace za ním daleko zaostávají. Přitom se strana vládních politiků odmítla účastnit televizních předvolebních debat. Ale díky tomu, že státní televize neustále mapuje kroky šéfa Vladimira Gryzlova i dalších členů Jednotného Ruska, má strana o bezplatnou agitaci postaráno. Podpořit Jednotné Rusko se rozhodl i prezident Vladimir Putin.

Komunisty Gennadije Zjuganova je dnes rozhodnuto volit kolem devíti procent Rusů. Teprv za nimi je v preferencích první demokratičtější strana, Svaz pravicových sil se sedmi procenty přívrženců. Do Státní dumy by za současné situace prošli i nacionalističtí Liberální demokraté Vladimira Žirinovského. Naproti tomu liberální Jabloko je pod hranicí nutnou pro vstup dolní komory.

Ve finiši před nedělními volbami se nyní stupňují sliby politiků, kteří za hlasy nabízejí i jinde tak samozřejmé věci, jako je teplo nebo voda v bytech obyvatel Ruska. V Moskvě jen 37 procent obyvatel uvedlo, že je spokojeno se zásobováním jejich bytů teplem a teplou vodou, na vesnici je to dokonce 27 procent.

Sociologové se nicméně shodují, že účast voličů v nedělních volbách se nebude podstatně lišit od situace v roce 1999. Domnívají se, že nehledě na veškeré protesty k volebním urnám přijde kolem 60 procent voličů.

Většinu ve Státní dumě sice v minulých volbách získali komunisté, avšak postupně svou pozici ztratili. Mnozí jejich členové se přidali k centristické frakci Jednota, která se pak transformovala v Jednotné Rusko spojením s Vlastí moskevského starosty Jurije Lužkova.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme