‚Svět nemá mnoho hrdinů, opustil nás jeden z nich.‘ V Bratislavě vzdali poslední hold generálu Milanu Píkovi

S vojenskými poctami se v Bratislavě uskutečnilo poslední rozloučení s českým a slovenským generálem Milanem Píkou, jenž zemřel minulý týden ve věku 96 let. Během smutečního ceremoniálu stáli členové čestné jednotky slovenské armády u rakve s Píkovými pozůstatky, která byla zahalena do slovenské vlajky. Další vojáci drželi fotografii zesnulého a vyznamenání, jež během svého života Píka dostal. Vojáci také vypálili salvy na generálovu počest.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Píka byl synem slavného generála Heliodora Píky, jehož komunistický režim v roce 1949 popravil. Milan Píka za druhé světové války působil v britském královském letectvu (RAF) a po válce byl také pronásledován komunistickým režimem.

Zemřel válečný veterán a generál dvou armád Milan Píka. Synovi popraveného Heliodora Píky bylo 96 let

Číst článek

„Chtěl bych vyjádřit osobní vděk muži, který vždy překvapil svojí láskou a úctou ke svému otci, rodině a ke své vlasti,“ řekl v projevu při posledním rozloučení pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka.

Smutečního obřadu se mimo jiné zúčastnili český velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý, slovenský ministr obrany Peter Gajdoš, náčelník generálního štábu slovenské armády Daniel Zmeko a poslední žijící český pilot RAF Emil Boček.

„Svět nemá mnoho hrdinů, ale minulou středu nás opustil jeden z nich. Jeho myšlenek míru, svobody a cti si vysoce vážím. Říkal, že Slovensko bylo jeho druhá vlast. Byl to příklad Čechoslováka, který měl rád svou zem,“ řekl novinářům Gajdoš. Dodal, že Píka je hrdinou nejen pro slovenské vojáky, ale i pro mládež.

Ředitel odboru pro válečné veterány českého ministerstva obrany Eduard Stehlík připomněl, že Píka velkou část života věnoval očistě památky svého otce Heliodora. Milana Píku označil Stehlík za statečného může a vlastence.

ČTK, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme