Poslední start Endeavouru láká statisíce fanoušků

Tisíc mil je už pěkný kousek cesty. Ještě o něco víc najedete cestou z amerického Ohia na Mys Canaveral na Floridě. A takovou cestu vážila jedna z mnoha tisíců – pravděpodobně statisíců - fanynek, které chtějí být zítra u toho, až bude naposled startovat raketoplán Endeavour.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mys Canaveral | Foto: Miroslav Konvalina

Park a kemping Jetty přímo v městečku Mys Canaveral se postupně zaplňuje. Právě tohle je jedno z míst, kde se dá start raketoplánu velmi dobře sledovat z relativně malé vzdálenosti. Zdejší hotely, motely a kempy mají žně. Do okolí Kennedyho vesmírného střediska se sjíždějí nadšenci a fanoušci raketoplánů z celé Ameriky a je mezi nimi i Kimberley z Toleda v Ohiu.

Cesta jí a manželovi trvala sem na jih na Floridu dva dny. Asi 24 hodin čisté jízdy. A to neměli jisté, jestli najdou místo, kde zaparkovat svůj obytný přívěs.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž zpravodaje Českého rozhlasu v USA Víta Pohanky z floridského Mysu Canaveral

Celou cestu byla Kimberley a hlavně prý její manžel celí natěšení, a když minulý týden dorazili, zbývalo už v rozlehlém kempu jen 5 míst vyhrazených pro přívěsy. Blahopřáli si, že vyrazili 10 dnů předem.

Teď navečer necelé dva dny před startem sice působí místo ještě docela klidně. V pátek se ale od časného rána právě tady očekává nával diváků ubytovaných v širokém okolí. Ptám se Kimberley, co ji na tom tak fascinuje. Lepší pohled by měla v televizi…

„Vždyť je to cesta do vesmíru! Já tam nebyla, ty ano?“ ptá se řečnicky Kimberley a moje otázka ji přijde viditelně nemístná. Skutečnost, že se před jejíma vlastníma očima začne odehrávat další vesmírné dobrodružství, je něco, co jí stojí za tu cestu a výdaje.

„Ta možnost je prostě… točí se mi z toho hlava,“ hledá Kimberley těžce slova, kterými by vysvětlila, co ji k takové události přitahuje. Odhady zdejších úřadů se po zkušenostech z posledních startů raketoplánů různí. Ale shodují se v tom, že přímo na Mys Canaveral a do nejbližšího okolí se sjedou statisíce lidí. Podle některých jich může být až tři čtvrtě milionu.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme