Poslední telefonáty obětí bestiálních útoků

Spojené státy jsou stále v šoku po včerejších teroristických útocích. Očití svědkové popisují scény, které nikdy nezapomenou. Jak uvedla televize CNN, několik lidí, kteří zahynuli při havárii letadel, unesených teroristy, mělo poslední šanci rozloučit se se svými blízkými: jeden muž z letadla, které se zřítilo blízko Pittsburku, telefonoval své rodině v San Francisku. Jeho slova opakovala stanici CNN jeho žena.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Moc a moc tě miluju, kdybych tě už neviděl... řekl, že letadlo ovládli únosci a já jsem mu řekla, taky tě máme moc rádi, Marku..."

Markova matka dodala: "...řekl: chci, abys věděla, že tě mám moc rád. Volám ti z letadla, byli jsme uneseni, jsou tu tři muži, kteří říkají, že mají bombu. A já jsme se ptala: kdo to je? A on opakoval, že mně miluje, a myslím, že neřekl, že neví, kdo to je, jako by ho něco rozptýlilo, jako by na něj někdo mluvil - a řekl něco jako - to je pravda - a pak telefon umlkl."

Zpravodaj britské rozhlasové stanice BBC Steve Evans se několik hodin po tragédii v New Yorku ptal lidí, jak vnímají situaci:

"Vkrádal se sem hněv - ptal jsem se lidí, jestli by se mělo přistoupit k odvětě - jak by měl prezident Bush reagovat. A lidé, se kterými jsem mluvil, říkali, že si ve skutečnosti do té chvíle nemysleli, že je moc dobrý prezident. Kdybyste se jich zeptali o 24 hodin dřív, jestli je Bush dobrý prezident, řekli by ne. Ale udělalo na ně dojem jeho vystoupení v televizi - a řekli: cokoli teď přikáže, to podpoří. Slovo odveta mají lidé na rtech."

Podle zpravodaje televize CNN oficiální činitelé v New Yorku nechtějí podávat žádné informace o tom, kolik lidí zůstalo troskách budov nebo v jakém jsou stavu, aby nevyvolávali přílišné naděje nebo naopak nedeprimovali, prostě čekají, jak se situace bude vyvíjet dál.

Na tiskové konferenci, kterou přenášela CNN, představitelé Nemocnice sv.Vincenta v New Yorku informovali, že do nemocnice přicházeli lidé doslova z celého světa, aby nabídli pomoc - lékaři, zdravotní sestry, lidé z ulice nabízející svou krev. Ta je podle jejich slov stále potřeba. Lékaři poděkovali Newyorčanům, kteří přinášeli jídlo i oděvy. Mark Ackermann z této nemocnice zdůraznil:

"Je velice důležité si uvědomit, že psychické trauma z této tragédie bude dnes Neworčany zasahovat stále víc a víc. Zejména vyzýváme rodiče, aby mluvili se svými dětmi. Je to velmi důležité a vyzýváme k tomu rodiče. Zřídili jsme také telefonní linky, kde vám 24 hodin denně nabídnou konzultace a pychologickou pomoc. Existuje mnoho linek nabízejících psychologickou pomoc v krizi. Všichni v tomto městě jsme utrpěli velké trauma, musíme porozumět svým pocitům a mluvit o tom."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme