Poslední vládní program Tonyho Blaira se zaměřuje především na bezpečnost

Poslední programové prohlášení vlády premiéra Tonyho Blaira se týkalo zejména bezpečnosti Británie a britských občanů a boje proti změnám klimatu. Dnes ho podle tradice přednesla ve Sněmovně lordů královna Alžběta II., která ale nemá na jeho formování žádný vliv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. se svým mužem při trůnní řeči

Britská královna Alžběta II. se svým mužem při trůnní řeči | Zdroj: ČTK

Královna Alžběta II. nastínila program labouristické vlády pro nadcházející parlamentní období, v němž se bude klást hlavní důraz na boj proti terorismu a organizovanému zločinu. V zahraničně politické části vláda potvrdila, že bude v mezinárodní diplomacii prosazovat zásahy proti změnám klimatu, bude podporovat rozvoj Evropské unie a NATO a bude se snažit pomoci Africe, což je dlouhodobý britský program. Královna a vévoda z Edinburghu navštíví v květnu 2007 Spojené státy.

Program je pro Blaira poslední, protože on sám oznámil, že odstoupí z funkce nejpozději v září příštího roku. To z formálního hlediska znamená, že ani nedokončí realizaci dnes přednesených plánů, protože parlamentní rok končí později.

Vláda také hodlá věnovat značnou pozornost hraniční kontrole a chce prosadit zavedení průkazů totožnosti. Nicméně vůdce konzervativní opozice David Cameron Blaira obvinil z využívání politiky strachu k tomu, aby zakryl mělké plány. Cameron ve svém projevu před poslanci uvedl, že všechno slyšeli už dřív, a dodal: "Je to tak depresivní, že lidé by si mohli myslet, že ministr financí už převzal úřad." Tragédie premiéra podle vůdce opozice spočívá v tom, že toho tolik slíbil a uskutečnil tak málo.

Ceremoniál trůnní řeči pochází ze 17. století, trvá několik hodin a je přenášen přímým přenosem jak prvním kanálem BBC, tak oběma hlavními britskými čistě zpravodajskými stanicemi. Pro Brity jde o jednu ze dvou možností spatřit panovníka skutečně s korunou na hlavě. Druhou příležitostí je vlastní korunovace.

Milan Kocourek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme