Poslední žijící veterán první světové války slaví narozeniny

Sto deset let je určitě úctyhodný věk. Když se ho navíc dožívá někdo, kdo prošel první světovou válkou a několikaletým japonským zajetím v té druhé, je to těžko uvěřitelné. A přece se právě dnes ve Spojených státech dožívá stodesítky poslední žijící veterán prvního globálního konfliktu – Frank Buckles.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

1. Světová válka - GermanInfantry 1914

1. Světová válka - GermanInfantry 1914 | Foto: public domain, autor neznámý 2

Woodrow Wilson mluví o zásadách demokracie. V době, kdy 28. prezident pronášel v roce 1913 tahle slova, bylo Franku Bucklesovi už 12 let. Když pak Wilson o čtyři roky později poslal americké vojáky do Evropy vyčerpané nejkrvavějším konfliktem, jaký do té doby svět znal, chtěl mladičký Frank za každou cenu bojovat. Zalhal o svém věku, což v té době nebylo až tak neobvyklé a v šestnácti narukoval do armády.

Do Evropy plul na lodi Carpathia, která mimochodem zachraňovala o několik let dřív pasažéry z Titaniku. Vyprávěl o tom v rozhovoru pro agenturu UPI v roce 2008. Poslední fázi první světové války prožil jako řidič sanitky na západní frontě ve Francii. Po jejím skončení eskortoval demobilizované Němce zpátky do jejich vlasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reprtáž Víta Pohanky o posledním žijícím veteránovi první světové války Franku Buclesovi v Ranním Radiožurnálu.mp3

„Nikdy mne nenapadlo, že budu posledním žijícím veteránem 1. světové války,” svěřuje se Frank Buckles.

Úctyhodný věk 110 let, kterého se dnes dožívá, je o to obdivuhodnější, že si Frank doslova protrpěl druhou válku s přívlastkem světová. V době jejího vypuknutí pracoval v Manile na Filipínách a zajali ho Japonci. V zajateckém táboře strávil tři a půl roku, trpěl podvýživou a prodělal nemoc beriberi. Při osvobození vážil méně než 50 kilo.

Zotavil se, oženil a další část života strávil na farmě v Západní Virgínii, kde žije dodnes s dcerou a zetěm. Pochopitelně už moc nevychází, ale ještě před třemi lety osobně podpořil návštěvou u prezidenta Bushe úsilí nadace, která chce ve Washingtonu vybudovat důstojný památník obětem 1. světové války. Ten totiž americké metropoli schází.

Mezi různými vyznamenáními, která Frank dostal, neschází ani francouzský Řád čestné legie. O jeho životě se připravuje celovečerní dokument.

Vít Pohanka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme