Postiženou Fukušimu navštívil japonský císař

Asi 15 tisíc mrtvých a škody za 5 bilionů dolarů. Takové stopy zanechalo v Japonsku nedávné ničivé zemětřesení a následné tsunami. Postiženou prefekturu Fukušimu dnes navštívil i císařský pár. S osudem zkoušenými lidmi soucítí i japonský premiér, který se dokonce v jejich prospěch vzdal platu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský císař Akihito a jeho žena Mičiko (oba v popředí) na místech nejhorších dopadů zemětřesení a povodňové vlny tsunami v prefektuře Fukušima | Foto: AFP

Japonský císař si v prefektuře Fukušima prohlédl škody po zemětřesení a promluvil s lidmi žijícími dosud v provizorních centrech. Po celém Japonsku žije v takových provizorních centrech téměř 120 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu císaře Akihita ve Fukušimě i další dění kolem likvidace následků škod zemětřesení v Japonsku sleduje Kateřina Procházková

Japonský pár nevynechal ani jadernou elektrárnu Fukušima Dai-Iči, kterou otřesy a vlna tsunami silně poničily. Ve městě Fukušima se pak císař Akihito a jeho manželka Mičiko setkali s guvernéry prefektury a dalšími představiteli místní samosprávy. Císařský pár už před tím stejnou návštěvou vyjádřil solidaritu s lidmi v prefektuře Iwate a Mijagi, ve které evidují nejvyšší počet obětí po zemětřesení a tsunami.

O další gesto podpory s trpícími lidmi se pokusil japonský premiér Naoto Kan, když se vzdal svého premiérského platu ve prospěch obětí zemětřesení. Jak řekl médiím, v této chvíli mu stačí plat poslanecký. Až do odvolání tak z premiérské kanceláře na účet postižených přibude v přepočtu 20 tisíc dolarů měsíčně.

Premiér zároveň vyzval občany, aby kupovali produkty pocházející z regionů postižených katastrofou a podpořili tak své spoluobčany. Včera navíc dolní komora japonského parlamentu schválila mimořádné rozpočtové výdaje na pomoc po zemětřesení.

Včera podruhé od dubnového zákazu vstupu do oblasti v okolí jaderné elektrárny mohli lidé na dvě hodiny navštívit své domovy. Pro řadu z nich to byl velice traumatický zážitek.

Kateřina Procházková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme