Postoj k dekretům a Temelínu nezměníme, řekl Klaus Rakousku

Vídeň nemůže ani po parlamentních volbách očekávat změnu v postojích české strany k takzvaným Benešovým dekretům a k jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Při pracovní návštěvě rakouské metropole to jasně naznačil šéf Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus, který se setkal s politickými špičkami Rakouska i zástupci průmyslníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

T. Klestil a V. Klaus | Foto: ČTK/EPA

Václav Klaus navštívil Rakousko v době, kdy vztahy mezi Vídní a Prahou zkomplikovalo nejen rakouské protitemelínské referendum, ale i nedávné slovní výpady mezi českým premiérem Milošem Zemanem a korutanským zemským hejtmanem Jörgem Haiderem. Jak řekl na závěrečné tiskové konferenci, v rozhovorech s nejvyššími představiteli země šlo o vymezení vzájemných mantinelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová o jednání Klaus-Klestil

Jak informuje vídeňská zpravodajka Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Marie Woodhamsová, první cesta Václava Klause vedla do starobylého Hofburgu, kde ho očekával spolkový prezident Thomas Klestil. Hovořili spolu - jak jinak - o současných, ale i budoucích česko-rakouských vztazích.

V této souvislosti řekl Václav Klaus novinářům, že se oba státníci shodli na tom, že udělají vše pro zlepšení vzájemných vztahů. Ke žhavému tématu Benešovy dekrety Václav Klaus uvedl, že diskusi o nich je česká strana přístupná, ale ne s právními důsledky. Varoval před velkým očekáváním "nějaké" deklarace. K tématu Temelín potvrdil, že i příští česká vláda bude vycházet z dohod z Melku.

Uvedl, že krátce hovořil i s ministrem financí Grasserem z Haiderovy strany Svobodných. Jeho poznámku o tom, že je mezi oběma státy potřeba zmírnit tón, přijal velmi pozitivně. Z jeho slov vyplynulo, že problémy mezi sousedícími státy nejsou nic neobvyklého a je logické, že se občas vyskytují. "Jsme dospělé země, které je musíme sami řešit," řekl Klaus.

Předseda rakouské dolní komory parlamentu Heinz Fischer se po jednání s Václavem Klausem vyslovil proti spojování otázky jaderné elektrárny Temelín a Benešových dekretů se vstupem České republiky do Evropské unie. Právě tuto problematiku nastolují představitelé strany Svobodných bývalého předsedy Jörga Haidera.

Klaus apeloval také na novináře, aby se ve své práci nezaměřovali pouze na dva vybrané problémy, ale viděli oboustranné vztahy v širší podobě.

Milan Kopp, Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme