Postoj k sexuálním menšinám v Maďarsku se mění, ale pomalu

V uplynulých dvou desetiletích se v Maďarsku postavení homosexuálů, leseb, bisexuálů a transsexuálů postupně zlepšuje. To alespoň řekl našemu reportérovi jeden z nejznámějších představitelů takzvané queer kultury v Maďarsku. Mimochodem, maďarština je označuje jako ‚teplé‘ - ale bez jakéhokoliv pejorativního podtónu, který mají slovanské jazyky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

People take part in the annual gay / queer pride  parade in Budapest July 7, 2012

People take part in the annual gay / queer pride parade in Budapest July 7, 2012 | Zdroj: Reuters

„Problémy s identitou, jestli někdo vůbec je nebo není teplý, to je základní problém, se kterým se mladí obrací den co den mezi 18. a 23. hodinou na telefonní linku, kterou provozuje spolek Pozadí, maďarsky ‚háttér‘. Rozšířený název zní ‚Spolek přátel pro teplé‘,“ vysvětluje jeden z mluvčích tohoto občanského sdružení, známý bojovník za práva všech menšin László Mocsonaki.

„Často volají lidé i proto, že jsou vystaveni diskriminaci, třeba na ulici nebo v práci. V těchto, dá se říct každodenních, konfliktech se snaží pomoct, například právní radou, ale nejčastěji i jen obyčejným rozhovorem, protože případné úřední procedury už lidé nechtějí absolvovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Gregor Martin Papucsek natáčel v Budapešti o měnícím se postoji veřejnosti k sexuálním menšinám

Naštěstí existují různé organizace, občanská sdružení, spolky na ochranu práv menšin – jako je právě Pozadí, a jeho šéf László Mocsonaki shrnuje svůj názor na celou problematiku trochu lakonickým bonmotem: ‚Situace je sice beznadějná, ale ne zlá.‘ A už vážně pak dodává:

„Pomalé změny registrujeme, to je pravda. Třeba v roce 2003 byl přijat antidiskriminační zákon. Maďarsko je jednou z mála zemí, kde diskriminaci na základě sexuální identity zakazuje zákon. Také považujeme za pokrok, že zákony uznaly nejprve partnerské vztahy teplých, v roce 1996, a v roce 2008 bylo schváleno registrované partnerství, tento institut od té doby funguje. I když je to pořád ještě krok od svatby lidí stejného pohlaví a neposkytuje možnost adopce, ani přijetí jména partnera není automatické.“

Pozvolný právní vývoj tedy v Maďarsku existuje, ale jiná otázka je, jak se ve společnosti mění předsudky a stereotypy.

„Pozitivní příklad představuje náš kolega, reportér z maďarského rozhlasu Balázs Pálfi, který se veřejně přiznal k tomu, že je gay, už před dvaceti lety. ‚To‘ o něm ví jeho zaměstnavatel, kolegové i posluchači, a jak sám říká, nemá z toho žádné problémy. Pracuje normálně dál, ačkoli pořady o menšině, ke které sám patří, prý v rádiu jaksi chybí. Někdo prostě rozhodl, že o takové pořady není zájem.“

Gregor Martin Papucsek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme